Jak pěstovat krásný a užitečný ořešák

Vlašské ořechy jsou nepostradatelné v kuchyni, a to nejen o Vánocích. Mají výbornou chuť, a proto se uplatní jak ve sladkých, tak i ve slaných receptech. Mají mnoho důležitých živin, a co víc, jsou výborné na nervy. Využít můžete také listí ořešáku, které má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Pokud tedy i vy patříte k milovníkům ořechů, vysaďte si do zahrady ořešák královský neboli vlašský. Aby dobře rostl a plodil, je dobré pro něj vybrat vhodné místo. Poradíme vám, jak ořešák vypěstovat.

Ořešák vlašský

Ořešák královský neboli vlašský pochází z Asie a zřejmě i z jižní Evropy (Balkán). Jedná se o jednu z nejpěstovanějších dřevin na světě, která se pěstuje nejen pro své plody – vlašské ořechy, ale také pro své kvalitní dřevo. Ořešák je strom, který může dorůst do velkolepých rozměrů, a to jak na výšku, tak i na šířku. Může dorůst až 20 m, proto se využívá jako stínící, ale i okrasný strom. Přestože jsou ořešáky krásné stromy a lze je velmi snadno pěstovat, máte-li malou zahrádku, vysazení ořešáku vám zcela jistě nedoporučujeme.

Pěstování ořešáku

Ořešák nemá rád suchou půdu, proto jej vysaďte do vlhké a prodyšné půdy. Vyberte mu slunné místo. Ideální místo je poblíž pramene, což ale spousta z vás nemůže zrealizovat. Většinou zahrádkáře pro pěstování ořešáku odradí fakt, že tráva pod stromem špatně roste. Je to zapříčiněno nevhodným výběrem místa, kde tráva nemá dostatek vláhy. Příčinou může být také velké zastínění, které vytváří koruna stromu. Ideální je vysadit pod strom rostliny, kterým takové podmínky nevadí. Mezi takové patří například rostliny půdokryvné nebo stínomilné.

Řez ořešáku

Velmi důležité je ořešák jednou za čas prořezat. Nejlepší doba na řez je jaro, když už jsou vyrašeny pupeny a zazelenají se listy. V létě zase zkraťte větve, které vám překáží. Ořežte jak mladé neplodící výhonky, které vysilují strom, tak i starší tlusté větve. Ty nejdříve zkraťte na jeden metr a následně seřízněte až u kmene. Řez pak ošetřete, abyste zamezili případnému onemocnění. Natřete jej štěpařským voskem nebo nějakou hustou barvou, která je ředitelná vodou.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.