Podzimní řízkování muškátů: levný způsob množení

Muškát

Řízkování patří k velice oblíbeným metodám, jak můžete množit některé druhy rostlin. Stačí mít jednu zdravou a dobře rozrostlou rostlinu, a téměř na dosah máte velké množství dalších! Řízkování je nejen velice levným způsobem, jak si opatřit nové rostliny, ale také jedním z nejjednodušších způsobů jejich množení. Co se týká muškátů, už od konce léta můžete s řízkováním začít a pokračovat i na začátku podzimu. Jaký je přesný postup?

Nabruste si nůž

Všechno, co na řízkování potřebujete, je ostrý nůž popřípadě zahradnické nůžky. Přelom léto/podzim je ideální z toho důvodu, že řízky do konce podzimu krásně zakoření a přes zimu narostou. Na jaře tedy budete už mít rostliny připravené k plnému růstu. Další věc, kterou musíte mít, je dobře narostlá rostlina muškátu – můžete se domluvit s někým, kdo už rostlinu vlastní, pokud nemáte vlastní.

Muškáty

Foto: Pixabay

Příprava na odebírání řízků

Řízek odebíráme pouze ze zdravých rostlin! Je ideální, když už od začátku července nebo srpna, podáváme rostlinám, z nichž chceme odebírat řízky, hnojivo s obsahem draslíku. Díky tomu budou řízky odolnější vůči plísňovým a houbovým onemocněním. Nůž nebo nůžky vždy při změně rostliny ponoříme na několik vteřin do lihu, čímž je dezinfikujeme. Před samotným odběrem řízků muškáty dobře zalijeme.

Jak odebrat řízek?

Z rostliny můžete odříznout celý dlouhý stonek, který pak dále řízkujeme, nebo rovnou odebíráme jednotlivé řízky. Záleží na vašich preferencích. Jak by takový řízek měl vypadat? Jeho spodní část je těsně pod očkem. Seřezáváme mírně šikmo. Na každém řízku ponecháme dva až tři vrcholové listy, ty spodní odstraníme. Délka řízku je 10 až 15 cm. Dolní okraj řízků můžeme namočit do práškového stimulátoru růstu. Řízky poté necháme asi den nebo dva zaschnout. Teprve poté je můžeme zapíchávat do substrátu.

Jak na zapíchávání řízku?

Připravte si sadbovače nebo květináče. Do květináče o průměru 10 cm můžete zapíchnout až 5 řízků. Substrát by měl být lehký, vzdušný a dobře propustný. Pokud si jej připravujete sami, mělo by jít o například o směs rašeliny a písku v poměru 1:1. Chybu ale neuděláte, pokud si koupíte speciální substrát pro řízkování. Ten je dostupný v každém zahradnickém centru. Do připraveného substrátu uděláme nástrojem (například tužkou) dva až tři cm hlubokou díru a do ní vkládáme řízky. Lehce utěsníme.

Zakořenění řízků

Řízky umístíme na tři až šest týdnů na světlé místo (vyvarujte se ale přímého slunce). Ideální teploty pro zakořeňování jsou kolem 20 °C. Je vhodné zalévat do podmisky, abychom dosáhli vlhké, ale ne přemokřené půdy. Za tři až šest týdnů řízky zakoření, a to je čas, kdy je přesadíme do nádoby se substrátem určeným pro dospělé rostliny, například rašelina nebo listovka, písek nebo perlit, kompostová zemina v poměru 3:2:1). Řízky necháme zimovat v chladnější místnosti, do jara je několikrát zaštípneme, aby se rozvětvily.

Zdroje info:

https://primadoma.tv/video-281410-rizkovani-muskatu

https://www.ireceptar.cz/zahrada/namnozte-si-sve-oblibene-muskaty-rizkovanim.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!