Plíseň rajčat přichází: Prevence je velmi jednoduchá

Plíseň rajčat

Už jste kontrolovali rajčata? Možná se zatím zabýváte jen sběrem plodů a nic jiného neřešíte. Spousta zahradníků si už ale pomalu všímá, zdali se už nezačíná projevovat plíseň rajčat. Její rozšíření záleží především na tom, kde se nachází konkrétní zahrada, a také na stylu pěstování rajčat. Tak jako tak se určitě vyplatí se na plíseň soustředit, jelikož včasnou prevencí můžete zachránit velkou část úrody. Pokud se plíseň rozšíří po celé rostlině a začne zasahovat do plod, je už pochopitelně pozdě.

Nenápadný likvidátor rajčat

První příznaky plísně na rajčatech jsou poměrně titěrné. Plíseň bramborová (Phytophthora infestans), která je také označována jako plíseň rajčat, je zpočátku velmi nenápadná. Na listech se začnou objevovat malé šedozelené skvrny, které se postupně šíří. Mohou mít také nahnědlou barvu, takže to vypadá, jako by se samotná rostlina spálila. Postupně se plíseň šíří také do samotného stonku a ve finále i do plodů. V takovémto případě je už fakticky pozdě pro jakýkoli relevantní účinný zásah. Jinak nelze zapomenout ani na plíseň šedou (Botrytis cinerea), s níž se setkáváme také u broskví a jahod.

Plíseň rajčatFoto: Radek Štěpán 

Buďte pečliví a pátrejte po skvrnách

Jasně, zřejmě neúčinnější obranou proti plísni rajčat je odstranění napadených listů jednotlivých rostlin. Rostliny pečlivě sledujte a snažte se najít první příznaky plísňového onemocnění. Listy napadené plísní nepatří na kompost. Ideální je jejich úplné odstranění ze zahrady, případně spálení a podobně.

Plíseň rajčatFoto: Radek Štěpán 

Postřiky jako prevence

Efektivní mohou být také podomácku vyrobené postřiky. Hodně oblíbený je třeba takový přesličkový nebo česnekový výluh. U přesličkového výluhu stačí dvě hrsti přesliček rolních, jež se zalijí litrem vroucí vody. Směs se nechá stát přes noc a pak použije. U česnekového postřiku se míchá několik rozkrájených stroužků česneku s litrem vody. Zajímavý je i postřik složený z prášku do pečiva a vody. Na 5 litrů vody přijde 5 lžiček prášku do pečiva a kapka oleje.  

Zdroje info: autor, ireceptar.cz

Náhledové foto: Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.