Jak rozeznat signály, které vám řeknou, kdy vykopat brambory

Pokud si nejste jistí, kdy vykopat brambory, pak věnujte pozornost několika jasným signálům. Pokud totiž brambory vykopete příliš pozdě, pak se pravděpodobně zkazí dřív, než je stihnete uskladnit.

Odumírá jim nať? Jasný signál, že je čas vykopat brambory. Na co se zaměřit a jaké věci vysledovat?

Kdy sklízet brambory

Sklizeň brambor si naplánujte za slunečného počasí, abyste je uskladnili suché. Po vykopání nechte brambory 3 – 5 dní ve stínu na dobře větraném místě, aby jim zpevněnila slupka a oschly rány. Při uskladnění do uzavřeného sklepa to udělejte ihned po vykopání, jinak by se mohly zapařit a velmi rychle shnít.

A to je něco, co byste zcela jistě nechtěli. Naopak. Jde o to, aby brambory vydržely ve sklepě co nejdéle.

Foto: Pixabay

Brambory nejen na uskladnění

Velmi rané a rané odrůdy brambor, jako jsou ‚Adora‘, ‚Bellaprim‘, ‚Liliana‘, ‚Adela‘, ‚Cicero‘, ‚Bohemia‘ se sklízejí od poloviny června do začátku července k přímé spotřebě. Středně rané odrůdy ‚Agria‘, ‚Belmonda‘, ‚Laura‘ nebo ‚Evita‘ sbírejte od poloviny července stejně většinou jen k přímé konzumaci.

Středně pozdní odrůdy ‚Desirée‘, ‚Jelly‘, sklízené od poloviny srpna můžete po vydýchání uložit do sklepa. Pozdní odrůdy ‚Marena‘, ‚Kuras‘ nebo ‚Sibu‘ sbírané od poloviny září jsou určeny na zimní uskladnění. Po sklizni je nechte trochu vyschnout na 7 až 10 dní a vydýchat na větraném a stinném místě. Jednotlivé odrůdy uskladněte odděleně v dřevěných bednách na tmavém chladném místě bez mrazu.

Tip: Po sklizni brambor můžete na jejich místo zasít osivo rychle rostoucích rostlin na zelené hnojení, například řepku.

Zdroj: https://sazenicka.cz/jak-poznat-dobu-sklizen-brambor/, https://www.ireceptar.cz/zahrada/kdy-sklizet-brambory-30000913.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)