Podzimní péče o túje: základem je správná zálivka a mulč

Túje nejsou náročné na pěstování, protože jsou dostatečně odolné. Můžete je pěstovat jako solitér, či jakou součást zahradní kompozice. Velice dobře splní také funkci živého plotu. Na podzim je třeba trochu se jim věnovat, abyste je připravili na nejnáročnější období pro rostliny: na zimu. Túje jsou rostliny, které jsou zvyklé na ledacos a vydrží různé rozmary počasí. To ale neznamená, že v zimě nemohou přijít k úhoně.

Péče o túje na jaře a v létě

O túje je třeba pečovat v průběhu celého vegetačního období, nejenom na jaře a v létě, kdy jsou v té největší kráse. Na jaře a v létě túje hlavně zaléváme. Čím mladší rostlina, tím svědomitější bychom měli být. Vhodné je také přihnojování speciálním hnojivem určeným právě na túje. Na jaře a v létě je možné provést také řez, a to zejména za účelem odstranění slabých výhonků a pro krásný tvar.

Tůje

Foto: Pixabay

Péče o túje na podzim

Ale ani podzimní péči bychom neměli podceňovat. Díky tomu posílíte své rostliny a minimalizujete riziko jejich onemocnění. Lidé se často dopouští chyb, v důsledku kterých jsou rostliny náchylné na houbové choroby, vysychají a může je poškodit mráz. Zde jsou tři hlavní úkony, kterým bychom se měli v souvislosti s tújemi věnovat na podzim:

  • Zálivka: I když většina rostlin v zimě spí, stálezelené druhy jsou aktivní nadále. Pokud jsou suché zimy, půda je nedostatečně hydratována. Když poté napadne sníh, funguje jako izolace, takže na jaře může spousta rostlin vyschnout. Proto je nutná důkladná zálivka v říjnu. Kořeny nasají dostatek vody. V polovině zimy je možné provést znovu důkladnou zálivku. Měli bychom ale mít jistotu, že v následujících dnech neklesne teplota pod nulu.
  • Mulčování: Mulč je způsobem, jak můžete chránit kořeny před mrazem. Vhodný je trávník nebo valy vytvořené z písku. Kůra má dobré izolační vlastnosti a kyselé pH, které tújím vyhovuje.
  • Hnojení: I když túje vytáhnou potřebné živiny z půdy, je dobré jim občas přilepšit přípravkem, který jim dodá vše, co potřebují. Na jaře je třeba aplikovat hnojiva bohatá na dusík. Na podzim používáme jiná hnojiva s převahou fosforu a draslíku. Tyto prvky pomáhají chránit před nízkými teplotami a zlepšují odolnost vůči chorobám a suchu.

Řez tújí

Prořezávání tújí má hned několik funkcí. Kromě toho, že je má udržet v lepším zdraví a odstranit všechno nevzhledné, pomáháte jím také udržovat tvar a velikost těchto dřevin. Túje stříháme třikrát: na jaře, když rostliny ožívají (odstraňujeme odumřelé výhony), v červnu pro kontrolu růstu a na konci srpna, pro odstranění příliš bujného růstu. I když je někdy teplo ještě v říjnu, je dobré nestříhat túje po skončení srpna. Mrazy mohou zničit všechny části rostlin, které nejsou dřevnaté.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-zywotniki-jak-je-pielegnowac-jesienia,nId,5560965

https://zahradkaruvrok.cz/2018/10/tuje-na-podzim-je-nezapomente-zastrihnout/

Náhledové foto: Radek Štěpán

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!