Trávník jako peřinka a téměř bez údržby? To je mechový trávník!

Mechový trávník

Mechový trávník je skvělou alternativou pro ty, kteří chtějí svůj pozemek pokrýt zelenou hmotou, ale nechtějí týden co týden sekat trávu. Pravdou je, že mechový trávník vyžaduje mnohem méně údržby, než ten klasický. Určité požadavky pro svůj růst ale má a je důležité je znát. Tento druh trávníku je známý zejména z japonských zahrad, vzhledem k bezproblémové údržbě se ale rozšiřuje i na české pozemky.

Mechový trávník má své výhody

Nejdůležitější výhodou je jeho nízká potřeba údržby. Kromě toho poroste ve strmém svahu, na nepříliš úrodné půdě, klidně i kamenité. Pokud jej chcete instalovat na místa, které nejsou příliš používána, vydrží vám dlouho. Cestičky, které používáte více často, se vyplatí udělat z jiného materiálu, abyste trávník neprošlapaly. Jakkoli ale mechový trávník poskytuje výhody, není možné jej vysadit po celé ploše pozemku. Vhodný je zejména do stinných a vlhkých oblastí.

Trávník

Foto: Pixabay

Vlhkost a stín jsou podmínkou

Mech nekvete a roste velmi pomalu. To znamená, že odpadá povinnost jeho sekání. Náročný je ale na zálivku. Nově položený mechový trávník potřebuje řádnou zálivku, aby se dobře usadil. Dále můžete zalévat v období sucha. Pokud jej nezalijete, nevadí. Mech zůstane neaktivní, neporoste až do příští zálivky (deště). Hnojení půdy není zapotřebí, protože mech nemá kořeny jako takové – živiny přijímá svými listy. Některé druhy mechů vydrží i částečná a plné slunce. Příkladem je Bryum caespiticium. Většina druhů ale na slunci hnědne, proto mechový trávník raději pěstujeme v oblastech, kde rostou stromy, aby jej zastínily.

Žádné hnojivo netřeba

Mech poroste i v chudé půdě. Nejvíce potřebuje dusík, který ale přijímá z deště. Můžete tak ušetřit čas i peníze za aplikaci hnojiv. Změna barvy nesignalizuje, že mechu chybí nějaký prvek, ale pouze to, že došlo ke změně vlhkosti půdy. Hnojiva naopak mohou způsobit zničení mechu. Bohužel mech není natolik odolný, jako trávník. Častou chůzí mohou vzniknout otlačená místa. Proto se v mechovém trávníku používají cestičky z kamenů apod. Nejodolnější proti prošlapání je Hypnum imponens.

Mechový trávník do svahů

Mech je vhodné použít do takových oblastí, které se obtížně udržují, nebo kde by normální trávník nerostl. Typickým příkladem jsou kamenité půdy nebo strmé svahy. Mech je odolný vůči půdní erozi a pomáhá jí udržet se na místě. Jeho velkou nevýhodou je ale to, že jeho založení je dražší, než založení klasického trávníku.

Zdroje info:

https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-zalozte-si-na-zahrade-poradny-mechovy-travnik-40224344

https://www.bobvila.com/articles/moss-lawn/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!