Tchynin jazyk: Návod pro začátečníky jak pěstovat jednotlivé odrůdy

Tchýnin jazyk

Sansevieria neboli tchynin jazyk je rostlina jednoduchá na údržbu. Má krásné vzpřímené listy, které vyzdobí každý interiér. Existují i jiné druhy, jsou to trpasličí odrůdy, které mají zakulacené listy. I ty jsou krásné a stejně tak jako jiné druhy sansevieria, budou nenáročné pro pěstování a díky nim získáte dokonalý doplněk do vaší domácnosti. Pokud jste pěstitel začátečník, neváhejte a tchynin jazyk si pořiďte. Jestliže se vám stane, že zapomenete rostlinu zalít, nic se neděje, rostlina mírné sucho přežije.

Kam s ním?

Na rozdíl od jiných rostlin, můžete tchynin jazyk umístit do jakéhokoli prostoru s jakoukoli úrovní světla. To znamená, že pokud ji umístíte do tmavého rohu, neuděláte chybu, pouze bude růst pomaleji. Naopak pokud ji dáte do prostoru, kde je světlo, bude růst mnohonásobně rychleji. Také bychom vás rádi upozornili, že druhy, jako je tato rostlina, nerostou rapidní rychlostí.

Sansevieriya

Foto: Pixabay

Zálivka a jak na ni

Další výhodou je to, že nepotřebují časté zalévání. Tato rostlina pochází z Afriky a na horké počasí je adaptovaná. Jakmile začne být horní polovina půdy vysušená, zalijte ji. Ale ne do hlíny, ale do misky pod květináčem. Dávejte pozor, abyste rostlinu nepřelévali, jinak začne hnít. Stále myslete na to, že rostlině prospěje, pokud ji necháte mírně oschnout a poté ji dopřejete zálivku. U této rostliny poznáte přelévání jednoduše. Její stonky či listy začnou být měkké a začnou se ohýbat. Nyní setrvejte a rostlinu delší čas nezalévejte.

Hnojení rostliny

Nemusíte rostlinu hnojit, ale pokud chcete, aby rostla rychleji rostla nebo ztrácí na chlorofylu, přihnojte ji. Použít můžete jakékoliv univerzální hnojivo pro pokojové rostliny. Přečtěte si návod na lahvičce či krabičce a ten dodržte. Stačí, když dáte rostlině půl určené dávky nebo ji hnojte pouze jednou ročně, a to je právě na jaře.

Je možné rostlinu v létě umístit ven?

Na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď: Pokud chcete, můžete. Stejně jako mnoho jiných rostlin, může jít i tchynin jazyk ven. Ale pozor, nesmí mrznout, i při nule a pěti stupních může květina zmrznout. Také rostlinu nedávejte přímo na slunce, ale polostín bude ideální. V takovém případě by se rostlina spálila. Jestliže rostlinu dáte na léto ven, udržujte ji většinou ve stínu, abyste ji nemuseli znovu aklimatizovat, když ji budete umísťovat zpět domů. Také ji nevysazujte do záhonu, ale ponechejte ji v květináči.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/tenura-tchynin-jazyk-pokojova-rostlina-pro-zapomnetlive-a-prilis-zamestnane-20191010.html, https://hiddenshell.ru/cs/raznovidnosti-komnatnyh-cvetov-lukovichnye-i-klubnevye-komnatnye-cvety/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)