Podzimní hnojení: připravte se na nadcházející rok už nyní

Zahrada

Už na konci srpna je čas myslet na nadcházející sezónu. Podzimní hnojení je jednou z činností, kterou byste neměli zanedbat. Rovnice je jednoduchá: kolik živin vaše rostliny z půdy odebraly, tolik bychom ji do půdy měli zase vrátit. Určit přesné množství nemusí být vždy hračka. Proto existují speciální hnojiva, která se používají pro podzimní hnojení. Oproti těm, které se používají v období vegetace, se liší sníženým množstvím dusíku a naopak zvýšeným obsahem draslíku.

Proč zrovna draslík?

Zatímco dusík podporuje nadzemní růst rostliny, draslík se soustředí hlouběji. Díky draslíku si mohou rostliny vytvořit dostatečně silný kořenový systém, díky kterému přečkají mrazy. Některé rostliny by to pravděpodobně zvládly bez přihnojování, je ale dobré jim zvýšit pravděpodobnost přežití a co nejvíce snížit riziko poškození mrazem. Draslík také zvyšuje odolnost vůči některým houbových onemocnění rostlin. Draslík se vyskytuje ve větším množství také v letních hnojivech na trávníky, protože zajišťuje lepší hospodaření s vodou a minimalizuje riziko vysoušení.

Hořčík další důležitou složkou

Podzimní hnojiva by měla obsahovat větší množství hořčíku, který chrání rostliny před předčasným žloutnutím listů či jehlic. Podzimní hnojivo se obvykle používá u rostlin, které pro svůj růst potřebují větší množství draslíku. Nepodstatný je naopak obsah fosforu.

Jak na podzimní hnojení

Prvním krokem je připravit si půdu. To znamená půdu prokypřit a doplnit jí potřebné živiny – například prostřednictvím některého typu hnoje. Aplikace granulátů je velice jednoduchá: stačí odměřit potřebné množství, rozhodit je na povrch půdy, zapracovat je a zalít. Tím je veškerá příprava půdy na příští období hotová (alespoň pro tento rok).

Zdroj: https://zahradnickakucharka.cz/jak-na-podzimni-hnojeni/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!