Zahrada ve sklenici má svá pravidla. Naštěstí nejsou těžká – naučte se je a potěší vás po mnoho let

Hledáte efektní dekoraci do bytu, ale zároveň máte strach, aby vás živé rostliny nevytlačily z obývacího pokoje? Pořiďte si zahradu ve sklenici. Podobná rizika poté zaručeně nehrozí, a navíc se při jejím vytváření docela dobře pobavíte.

Nepotřebujete vůbec nic složitého. Pro začátek bude skvělá co největší sklenice od okurek, hlína, aktivní uhlí, písek a kávový filtr. A co si s tím vším počít?

Zahradu v lahvi lehce vytvoříte za jedno odpoledne

Asi vám nemusíme připomínat, že sklenici je dobré dobře omýt a vydezinfikovat. Stačit vám bude i obyčejný ocet. A co si počít dál? Na její dno nasypte asi třícentimetrovou vrstvu písku a na něj rozhoďte velkou lžíci aktivního uhlí. Seženete ho třeba ve zverimexech, používá se totiž do akvaristických filtrů. A podobnou funkci bude mít i tady.

Kapradiny

Foto: Pixabay

Nakonec přijde čas pro kávový filtr. Vystřihněte ho tak, aby zcela pokrýval dno lahve a položte ho na vrstvu uhlí. Oddělí ho od substrátu a proslouží tak jeho životnost. Vrstva zeminy, kterou mírně zavlažíme, je pak posledním nutným krokem pro vytvoření zahrady ve sklenici.

Jak vybrat vhodné rostliny do aerária

Můžete se setkat i s názvy jako florárium nebo aerárium. A všeobecně platí, že do zahrady ve sklenici vybíráme stínomilné a vlhkomilné rostliny. Inspirujte se třeba kapradinami, které běžně rostou v lese. Doporučit lze určitě drobný ledviník (Nephrolepsis) nebo netík (Adiantum). Ale chybu neuděláte ani při pořízení křídelnice (Pteris). Pro tu už se ovšem budete muset vydat do květinářství.

Rostliny sázejte do substrátu opatrně a nejlépe za pomoci tenkých hůlek. Nakonec jemně zavlažte a máte hotovo. Sklenici přikryjte víkem nebo kusem zbroušeného skla a postavte do polostínu. Zavlažujte podle potřeby.

Zdroj fotografie: Anne-Lise Heinrichs / Creative Commons / CC0

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/umite-osadit-lahev-kvetinami-ne-naucime-vas-to/, https://www.homeincube.cz/zahradka-v-lahvi/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)