Baklažán neboli lilek: srpen je čas sklizně této plodiny

Lilek

Na pultech supermarketů jej známe velice dobře, nicméně dnes ještě neexistuje rozšířené množství zahradníků, kteří by se pustili do jeho pěstování. Pravdou je, že lilek je skutečně exotickou rostlinou. Obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů a minimum kalorií. Právě v srpnu nastává jeho sezóna a můžeme si ho užít také z české produkce.

Druhy lilku

Odrůd lilku je spousta. Většině se jako první vybaví tmavě fialový plod, podélného tvaru. Může jít ale také o plody kulaté nebo žíhané více barvami. Slupka lilku je pevná, ale ne natolik, aby se nedala konzumovat. Na mladých plodech jej velice často necháváme, starší lilek už je lepší oloupat. Přezrálý lilek má nahořklou chuť, jeho dužina je tuhá a matná. Nezralý lilek na okenním parapetu bohužel nedozraje, takže čas, kdy je možné ho sklízet, je zapotřebí poznat perfektně.

Lilek

Foto: Pixabay

Sklizeň lilku

Podobně jako u cukety nebo třeba rajčat, nezrají všechny plody současně. Je dobré každé dva až tři dny sbírat plody, které jsou zralé. Sklizeň provádíme nejlépe odřezáním od stonku. Lilek omýváme až těsně před kuchyňským zpracováním, do té doby jej můžete jen přetřít vlhkým hadříkem. Skladujeme je na chladném a tmavém místě. Měly by ležet v jedné vrstvě – kontrolujte je ale po dvou týdnech. Pro delší skladování je dobré je zabalit do papíru, aby nebyly vystaveny světlu, to totiž stimuluje produkci solaninu – ten způsobuje hořkost a ve vysokém množství je toxický.

Odebírání semen

Napřesrok si můžete lilek vysadit ze semínek, která jste našli uvnitř zdravého plodu. Také semínka musí vypadat zdravě a musí být dobře vyzrálá. Obvykle je dobré pro dosažení kvalitního osiva nechat na keři jen dva až tři lilky. Zbytek ovoce nebo i květy je třeba odstranit. Plně zralé lilky odkrojte od rostliny a nechte na teplém místě. Nakrájejte je a asi po 7 až 10 dnech vyřízněte dužinu spolu se semínky. Ta dejte do sklenice a nechte sušit 4 dny. Poté opláchněte a sušte 14 dní – ideální teplota vzduchu je od 28 do 30 °C. Je nejlepší vysadit je hned napřesrok.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2019/08/03/kogda-snimat-baklazhany/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!