Podzimní hnojení: Koňský, kravský nebo jiný hnůj?

Hnojení

Používáte klasické organické hnojení? Pak určitě děláte dobře. Už v dávné minulosti zahradníci dobře věděli, že půda musí být maximálně výživná, kyprá a plná humusu. Musí taky umět dokonale zachycovat vlhkost, což ostatně s oněmi charakteristikami velmi úzce souvisí. V současné době se k organickým hnojivům po ne zrovna optimální epizodě s těmi umělými vracíme. Právě s nimi jsou totiž pěstitelské úspěchy zaručeny. Jen je zapotřebí alespoň něco málo o konkrétních typech hnojiva vědět. Právě proto s je postupně projdeme a poukážeme na jejich charakteristiky. Samozřejmě budeme hovořit o domácím hnojivu z biochovů.

Kravský hnůj

Jestliže uvažujete o kravském hnoji, zapomeňte na velkochovy. Optimální je chov domácí s klasickou slaměnou podestýlkou. U velkochovů hrozí to, že se do hnojiva dostanou různé umělé látky a hormony, které tam samozřejmě mít nepotřebujete. Kravský hnůj je vynikající především pro svou vyváženost. Obsahuje veškeré potřebné živiny.

Kravský hnůj

Foto: Pixabay

Koňský hnůj

ten se tradičně využíval pro vyhřívání pařenišť. Pokud jsou koně krmeni skutečně kvalitními krmivykoně krmeni skutečně kvalitními krmivy, případně se pasou venku, rozhodně takový hnůj neuškodí. Mnozí lidé se ohánějí hygienickými aspekty, nicméně tímto hnojem se hnojilo v minulosti dlouho a dnes je tomu nejinak.

Koňský hnůj

Foto: Pixabay

Prasečí hnůj

Pokud potřebujete studený hnůj, který se rozkládá velmi pomalu, vsaďte na prasečí. Vyznačuje se vysokým obsahem dusíku a také draslíku. Nemá ale fakticky žádný vápník. Výborný je pod maliníky, případně pod pórek či celer.

Kozí, ovčí a králičí hnůj

Veškeré tato hnojiva jsou typická především velmi rychlým rozkladem. Optimální je tento hnůj postupně kompostovat a oslabit jej, jelikož bychom jinak rostlinám dodali abnormální množství dusíku, což by vedlo k poněkud bujnějšímu a nepřirozenému růstu.

Slepičí holubí a kachní hnůj

Slepičí, holubí a kachní trus by neměl také přijít na záhon v čerstvém stavu. Drůbeží trus obsahuje hodně fosforu, což je optimální pro kvetení. Hodí se i pro zeleninu mající vysoké nároky na živiny.

Slepičí hnůj

Foto: Pixabay

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.