Durman a datura vyžadují zazimování. Jak na něj?

Burgmansie

Obě zmiňované rostliny nesnášejí teploty pod bodem mrazu. Přezimování durmanů a datur je tedy jakousi nezbytností, se kterou je zapotřebí počítat. Z toho důvodu se vyplatí bedlivě sledovat venkovní teploty a na základě jejich hodnot durmany či datury schovávat do interiéru. Kde mohou tyto krásné květiny přes zimní období odpočívat, jakou teplotu b měly mít a co všechno okolo nich řešit? Čtěte dál, na všechny zmiňované otázky dostanete odpovědi.

Kde zimovat brugmansie?

Všeobecně je třeba říct, že brugmansie optimálně přezimují ve světlé místnosti s teplotou pohybující se kolem 8 až 12 °C. Teplotní interval se liší podle toho, o jaký druh brugmansie se vlastně jedná. Některé snesou vyšší teploty a jiné naopak vyžadují výhradně takto nízké teplotní rozhraní. O konkrétních druzích se ještě zmíníme v následujícím odstavci. Jinak někteří zkušení pěstitelé zazimovávají durmany a datury také v chladnějším tmavém prostředí. Určitě se v tomto případě vyplatí zimní sestřih těchto rostlin.

Teploty pro různé druhy brugmansií

Jak již bylo napsáno, různé duhy brugmansií si vyžadují pro zazimování rozličná teplotní rozhraní. Třeba Sanguinea žlutá si bohatě v tomto rozmezí vystačí. Naopak druhu, jako jsou Brugmansie suaveolens, Brugmansie aurea či  Brugmansie  arborea nezimovávají při teplotách od 10 do 15 °C. Pokud pěstujete Brugmansie insignis a Brugmansie versicolor, pak teploty nemohou přesáhnout hranici 12 °C.

Ostříhání brugmansií na zimu

Pokud brugmansie neostříháte, připravte se na to, že jejich násada do květů bude v dalším roce zhruba poloviční. Stříhejte podle toho, jak chcete, aby rostlina vypadala. Vytvořit můžete stromek, případně keřík. Jinak se orientujte i podle toho, jak byste chtěli, aby byla rostlina velká. Malou rostlinu do nějakých 50 cm zkracovat nemusíte. Větší už ano a lze realizovat klidně i radikální řez o 50 cm. většina rostlin pro přezimování nepotřebuje příliš světla. Výjimkou jsou sanguinea a flava. Nezapomeňte rostliny postříkat preparáty proti sviluškám a mšicím.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.