Podzim: Čas sklizně dýně

Sklizeň dýní

Vysadili jste si dýně letos poprvé?  Překvapila vás velká úroda?  Někdy stačí slunce, dostatek vody, jedna dvě rostlinky a rázem máme tolik plodů, že člověk ani neví, co s nimi. Při správném uskladnění však dýně vydrží klidně i do jara. V následujících řádcích se dozvíte několik rad, jak dýně dobře uskladnit, aby nemusely skončit třeba v kompostu.

Kdy dýně sklízet?

Kdy začít se sklizní? To je otázka. Obecně platí, že sklizeň začíná na konci srpna a trvá klidně i další dva měsíce. Pokud chcete dýně skladovat delší dobu, je nutné, abyste sklidili opravdu vyzrálé plody. To poznáte podle několika indikátorů. Prvním z nich je výrazná barva. Čím výraznější, tím je dýně zralejší. Dále musí být slupka dýně tvrdá a také matná. Znamením zralosti je i suchý a dřevnatý stonek. Podle něj jasně poznáte, že fáze růstu je naprosto ukončena.  Pokud dýni utrhnete a stopka ještě nebude zaschlá, mohou se skrze stopku do dýně dostat bakterie a začne plesnivět ještě dříve, než se ji rozhodnete zpracovat.  Dýně, které se vám podaří utrhnout bez stopky, pak zpracujte co nejdříve a neuskladňujete je. Posledním znamením, že dýně je opravdu zralá, je dutý zvuk, který uslyšíte, když na dýni poklepete.  Sklizeň neuspěchejte, ale dejte pozor na přízemní mrazíky. V období prvních mrazíků byste už ale měli mít dýně doma, takže k poškození dýní mrazem by ani nemělo dojít.

Dýně

Co s dýněmi po sklizni?

Dýně po sklizni však hned neukládejte. Je dobré je nechat na pár dní dosušit.  Před tím, než dýně necháte dosušit, je ještě omyjte, jinak by se totiž díky nečistotám mohly při uskladnění množit bakterie a vznikat plísně.  Jestliže vám bude přát počasí, můžete dýně nechat dosušit venku na slunci. V případě, že budou podzimní dny deštivé, můžete dýně dosušit v troubě a to alespoň půl dne při teplotě okolo 30 °C.  Pokud máte zahrádku na chatě či chalupě a jsou tam i kamna, určitě je využijte a dýně u kamen dosušte, pozor ale, abyste je neupekli. Teplota by tak neměla přesáhnout právě zmíněných 30 °C.

Po dosušení do chladna

Ve chvíli, kdy jsou dýně dostatečně dosušené, jsou připravené k uskladnění. I když vypadají dýně mohutně a nezničitelně, jsou křehké a citlivé na otluky, proto s nimi citlivě zacházejte.  Při uskladnění dbejte na to, aby se dýně nedotýkaly. Nejvhodnějším místem pro jejich uložení je místnost, která bude suchá, dobře větratelná a s teplotami pohybujícími se okolo 15 až 20 °C.  To znamená, že je kromě sklepa můžete uskladnit i na chodbě panelákového bytu.  Při vyšších hodnotách by začaly dýně hnít nebo plesnivět. Určitě však neskladujte dýně v lednici, vlhkost by pro ně byla spíše katem než prodloužením trvanlivosti. Místnost tedy vyřešenou máme, ale jen tak na zem dýně položit nemůžeme. Nejlepší je dýně naskládat do lísek vystlaných slámou nebo do přepravek. Další možností je ještě dýně zavěsit do sítěk nebo plátěných tašek.  Nezapomeňte plody také průběžně kontrolovat, zda se neobjevila nějaká plíseň, pokud ano dýni ihned odstraňte od ostatních.  Náchylnější bývají menší plody. Dýně je velký plod, proto se může stát, že ji naráz nespotřebujete celou. Načatá dýně vydrží 3 dny a nejdéle 5 dní v lednici, pak začne plesnivět. Snažte se ji tedy zpracovat vždy co nejdříve.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.