Květák vs. brokolice: Vyrovnaný souboj v pěstování i obsahu vitamínů

Brokolice vs. květák

Milujete květák v mnoha podobách, ale brokolice si u vás ještě své místo na slunci nevydobyla? Možná je tomu tak, přitom oba druhy zeleny rozhodně stojí za vypěstování a obsahem pro lidské tělo potřebných látek i stylem pěstování se velmi podobají. My se v následujících řádcích na oba aspekty zaměříme podobněji. Nejdříve se jak brokolici, tak i květáku budeme věnovat právě z hlediska obsahu látek a následně z pohledu složitosti pěstování.

Květák

Jemná brokolice byla dlouho opomíjená

Ano, v našich končinách se prosazoval samozřejmě především květák, který byl tradiční, a spousta lidí si jej kupovala hlavně kvůli smažení. Brokolice se přitom pěstovala a pěstuje po celém světě. Hodně oblíbenou se stala především ve Spojených státech amerických. Důvodů obliby bychom našli spousty, nicméně brokolice je skvělá především pro obsah doslova mraků vitamínů a dalších látek. Jedná se o zásobárnu vápníku a draslíku. Z vitamínů obsahuje ty z řady A, C a E. Dle mnohých byly také prokázány protisklerotické a antikarcinogenní účinky.

Jak je na tom květák?

Květák je podobně jako brokolice skvělý v tom, že fakticky neobsahuje žádný tuk. Spolehnout se ale můžete na vysoký obsah vitamínů B a E či C. Stejně jako brokolic obsahuje draslík, setkáme se u něj i s nepatrným množstvím jódu. Jinak obsahuje také mangan, měď, fosfor, selen či železo. Květák funguje jako diuretikum, dokáže efektivně odvádět vodu z těla ven.

Brokolice

Pěstování obou rostlin není jednoduché!

Ať už chcete pěstovat květák nebo brokolici, připravte se na to, že se nebude jednat o nijak jednoduchou záležitost. Brokolice je o něco méně náročná. Výbornou volbou je výhonková odrůda, kterou lze pěstovat prakticky po celé České republice. Zalévá se jen po výsadbě, poté už rostlina potřebuje pouze minimální množství vody. Pozor především na přemokřená stanoviště. To by mělo být po celý den na slunci. Jinak se vyplatí rostliny chránit jemnou netkanou textilií proti ptákům, plžům a slimákům.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.