Plíseň okurková: Co vše je dobré o ní vědět

Plíseň okurková

Vynikající okurky z vlastní zahrady by si chtěl sklidit v podstatě každý. Pravda je ale taková, že ne všem se to podaří, a to hlavně v důsledku řádění plísně okurkové. Tato nepříjemná záležitost může napadnout jakékoli okurky, a tak jak na polích, tak i ve sklenících. Čím je pěstování masivnější, tím jsou logicky znatelnější i celkové škody, které dokáže plíseň napáchat. My se tedy soustředíme na některé informace, jež se jí přímo dotýkají, mnohem podrobněji. Ukážeme si, jakým způsobem proti ní lze efektivně bojovat.

Výběr odrůdy a styl růstu

V první řadě je vhodné vybrat odrůdu okurek, která je vůči plísni poněkud rezistentnější. Jmenovat bychom mohli zejména salátovky amerického typu. Právě ony jsou schopny plísni čelit lépe, než je tomu u některých dalších kultivarů. Určitě e také vyplatí vertikální pěstování okurek. Pokud jsou pochopitelně ve výšce, pak se můžete spolehnout na to, že plíseň nebude tak masivně a intenzivně útočit. Naopak v případě, že okurky leží n zemi a kumuluje se pod nimi vlhkost, dojde k plesnivění mnohem dříve.

Časný výsev

Zabránit nebo alespoň částečně omezit tvorbu plísní může klidně i včasný výsev konkrétní odrůdy. Plíseň samozřejmě přichází ve vlnách, a to hlavně v pozdějších měsících typu srpna či září, kdy je patrná vysoká vlhkost a další podmínky optimální pro vznik plísní. Pokud se vám podaří zasadit okurky optimálně do skleníku na konci dubna, a to ze sazenic, mělo by být vše ok.

A zase ta chemie

Klasiku v prevenci proti plísním představuje preventivní komplexní ochrana chemickou cestou. První ošetření je třeba provést v období, kdy je signalizováno nebezpečí napadení plísní a další v souvislosti s aktuálním počasím, které momentálně panuje. Z fungicidů je možné volit hned několik variant. Jmenovat bychom mohli třeba Acrobat MZ WG, Dithane M 45 anebo Curzate K a mnohé další, které jsou určeny přímo na plísně.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.