Plaménky a kyselá půda: Žádný problém

Některé zahradnické příručky tvrdí, že nejlépe se plaménkům daří na půdách zásaditých, ovšem zkušenosti z praxe to naštěstí nepotvrzují. I mírně kyselá půda s pH okolo 5,6-6,5 jim může připravit přívětivé podmínky k životu. Musíte však jejich pěstování uchopit za ten správný konec.

Všeobecně lze říct, že tam, kde by se plaménkům ve volné výsadbě dobře nedařilo, můžeme použít systém tzv. výsadbových jam. Na jednu rostlinu je třeba počítat s rozměry cca 65x65x35 centimetrů. Právě v tomto prostoru půdu upravujeme a děláme ji pro plaménky přívětivější. A jak na to?

Na půdu plamének náročný není

Plamének alias Clematis má nejraději kypré, hlinitopísčité a humózní půdy. Ovšem ani těžká hlinitá půda nebo ta kyselá nemusí být na závadu. U těžkých hlinitých půd bývá problémem především vysoká hladina spodní vody (méně než 1 metr od povrchu). Na takovém území je třeba výsadbovou jámu vysypat dobrou drenáž (například deseticentimetrovou vrstvou drcených cihel).

Pozemky s kyselou půdou je zase třeba před výsadbou upravit přidáním vápna a zapracováním základní dávky hnojiva (nejlépe toho organického – skvěle se hodí třeba granulovaný hnůj). A jak postupovat?

Výsadba plaménku do kyselé zeminy krok za krokem

Nejdříve je třeba vykopat výsadbovou jámu (viz výše). Tu je třeba vyplnit směsí vykopané zeminy a dobře vyzrálého kompostu nebo rozloženého hnoje a to v poměru 1:1. Do této směsi je také třeba přimíchat asi půl kilogramu hašeného vápna a přibližně 150 gramů hnojiva. Do takto připravené půdy je možné plamének bez obav vysadit. A pokud jich chcete více, dbejte na to, aby od sebe jednotlivé sazeničky byly vzdáleny nejméně 150 centimetrů.

Dále se o plaménky starejte jako obvykle. Při takovéto péči vám krásně pokvetou i porostou. A pak, že to v kyselé půdě nejde!

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)