Mandelinka bramborová

Přírodní ochrana před mandelinkou bramborovou existuje, ale je náročná

Natě lilku bramboru či bramboru hlíznatého nebo bramboru, chcete-li brambory, jsou už poměrně solidně vysoké. Možná jste si také všimli prvních dírek, za nimiž nestojí nikdo jiný než mandelinky. Tento škůdce patří mezi tradiční, ač ne původní. Likvidace mandelinek přitom není vůbec jednoduchá. My se nejprve na mandelinky jako takové zaměříme z hlediska jejich původu, cyklu života a samotné škodlivé činnosti. Nezapomeneme samozřejmě ani na přírodní cestu k jejich likvidaci a vzpomeneme i chemické postřiky. Ne každý totiž přírodě věří…

Kde se vzala mandelinka bramborová?

Leptinotarsa decemlineata, jak zní latinský název mandelinky bramborové, se řadí mezi brouky mandelinkového typu. Byla k nám dovlečena z Ameriky. Stalo se tak v době, kdy na starém kontinentu zuřila druhá světová válka. Ostatně také bývá mandelinka označována jako americký nebo coloradský brouk.

Mandelinka bramborová

Životní cyklus mandelinky bramborové

Je vcelku jednoduchý. Mandelinky na jaře vylézají ze země. Právě tam se dospělí jedinci zahrabali. Když vylezou, dostanou se na rostlinu bramboru a ze spodní strany lístků kladou syt žlutá až oranžová vajíčka. Po několika dnech se právě z nich líhnou neskutečně žravé červeno černé larvy. Ty se za nějaké 3 týdny dokonale nasytí a zakuklí pod zemí. Následně se vyvinou v dospělé jedince a cyklus se opakuje.

Klasický sběr jako prevence

Zní to možná až trapně, nicméně malá bramborová políčka se vyplatí hlídat. Pokud vše zachytíte včas a lístky s vajíčky budete odstraňovat, katastrofa nehrozí. Vyplatí se vzít skleničku s vodou a do ní lístky i mandelinky a larvy dávat. Poté skleničku zavřete a živí jedinci nemají šanci. Z otevřené skleničky by se dostali. Mandelinky totiž umí plavat.

Larvy mandelinky bramborové

Přírodní cesta existuje

Obecně se doporučuje mýdlová voda nebo kávová sedlina. Oba způsoby se nám ale příliš neosvědčily. Přirozenými nepřáteli mandelinek jsou bezesporu slunéčka a ploštice. Nasadit je na brambory je ale velmi složité. Stejně tak si s mandelinkami poradí koroptve, nicméně i tady je situace poněkud složitější. Výborné jsou i krůty. Mnohdy si na mandelinkách pochutnají i indičtí běžci.

Tradiční chemie

Uvést bychom měli i chemické prostředky. Nejčastěji se používá Mospilan. Hodí se i Spintor a Mandelinka stop či jiné.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

  1. Gregor Odpovědět

    Teď zbývá jen ten americký bombardér od soudruha O.Sekory. Záznamy o mandelince v Čechách máme už z 1. republiky.

  2. Josef Odpovědět

    Pořád se mluví a pořád se likviduje mandelinka bramborová. Proč nejsou nějaká opatření likvidovat brouka. Pokud znáte napište.

  3. Robert - Kadaň Odpovědět

    Nejúčinnější je mechanická likvidace, tj. ruční sběr brouků i larev. Pokud najdu nakladená vajíčka, tak list přehnu a vajíčka rozmačkám. Musím ale přiznat že brambory mám pouze na cca 300m2, takže to ještě jde. Snažím se každý den projít brambory alespoň jednou a to zabere cca 1h. Když mám volno tak i 2x. Už jsem se i několikrát setkal s plošticovitým broukem „zákeřnice červená“, který měl sosákem probodnutou larvu mandelinky a pěkně na ní hodoval. Kéž by těchto brouků zákeřnic bylo v bramborách více. Setkání s ní je ale spíše výjimečné. Slunéčka různých druhů v bramborách pozoruji, a musím uznat, že v místech s vyšším počtem slunéček je výskyt mandelinek podstatně nižší. Slunéčka prý konzumují vajíčka mandelinek, ale ještě jsem to osobně nepozoroval. Na postřiky si umí mandelinka vyvinout rezistenci, takže vybrat účinný postřik může být problematické.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *