Pivoňka dřevitá a její pěstování

Pivoňka dřevitá

Krásné majestátní pivoňky jsou ozdobou jakékoli zahrady. Pokud se i vy rozhodujete pro jejich výsadbu, vyplatí se znát několik základních fakt, jež se jejich pěstování týkají. Obrovské trsy krásných dřevitých pivoněk s masivními květy sice nevyžadují žádnou speciální péči, nicméně i přesto není od věci některá fakta znát. My si pivoňky dřevité nejprve představíme a poté se zaměříme na aspekty jejich pěstování.

Daleká domovina

Ač se zdá, že pivoňka dřevitá má své pevné místo na většině zahrad v České republice, její původ je úplně někde jinde. Pochází z oblastí Asie, a to od pohoří Kavkaz až po čínské území. Některé druhy najdeme původně i v Severní Americe. Zmínka o nich je i ve starověkém Řecku. Právě tady se používala do barviv a také na výrobu parfémů. K jejímu šlechtění začalo docházet před zhruba 1 500 lety právě v oblasti Číny. Právě místní císaři ji doslova milovali a označována byla jako růže, která nemá trny.

Zcela nenáročné pěstování

U pěstování pivoněk bychom měli začít půdním podkladem, který by měl být hlinitopísčitý a ne příliš přemokřený. Přemíru vláhy totiž pivoňky doslova nesnášejí. Co se týká kyselosti, ideální je mírně kyselá zemina. Evropské kultivary ale spíše vyžadují půdu mírně zásaditého charakteru. Co se týká výsadby, k té by mělo dojít v období od srpna až do listopadu, tedy po celou vegetativní dobu. Pro výsadbu trsů jsou optimální jámy o hloubce 50 cm. Na dno patří 10 cm písku pro efektivní drenáž. Dřevité pivoňky by měly jít ještě o 10 cm hlouběji.

Další aspekty pěstování pivoňky

Bylinné typy se vyplatí po odkvětu zalévat, a to pořádně. Usychající listy je ale vhodnější nechat být. Po odkvětu pouze odstraňte semeníky. Dřevité pivoňky nevydrží na jednom místě vysazené více než 3 roky. Během vegetace je dokonale přihnojujte. Optimální jsou dusík fosfor a také draslík.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.