Pitahaya a jak ji jíst – možná to nevíte, ale konzumujete kaktus. A při správné péči opravdu chutný

Pitahaya… Tento jazykolam v sobě skrývá název ovoce, o kterém jste již slyšeli a zřejmě jste jej i viděli v obchodech v odděleních s ovocem a zeleninou.

Název pitahaya, ve zkratce pitaya znáte z obchodů pod názvem dračí ovoce. A co se pod tímto tajuplným exotickým jménem doopravdy skrývá? Čeho plody si to ve skutečnosti můžete koupit a jakou mají chuť a využití?

Kde se vzalo dračí ovoce

Pitahaya pochází z tropů Ameriky. Roste od Mexika po Kolumbii včetně Antil. Jedná se o kaktusový rod Selenicereus a několik kaktusů plodí chutné a velké plody. Nejznámější z rodu je Selenicereus undatus.

Tyto popínavé kaktusy dorůstají až deseti metrů a plazí se po kamenech nebo po stromech. Pitahaya má nádherné bílé květy velké 25-30 centimetrů, které rozkvétají v noci. Začnou kvést po soumraku a druhý den dopoledne vadnou. Svou příjemnou vůní lákají opylovače jako jsou můry a netopýři.

Co to vlastně je

Velikostí a tvarem pitahaya připomíná lidské srdce. Slupka je hladká, zpravidla tmavě růžová se zdužnatělými zelenými listeny. Ty právě připomínají dračí šupiny. V obchodech narazíte na tři druhy Pitahaye:

  1. Pitahaya blanca – odrůda s výrazně růžovou slupkou, téměř červenou a s bílou dužinou, která obsahuje malá černá semínka

  2. Pitahaya amarilla – tato odrůda má žlutou slupku, je menší než pitahaya blanca. Dužina je také bílá.

  3. Pitahaya roja – odrůda se pyšní červenou slupkou a červenou dužinou. Má nejvýraznější chuť

Některé druhy dračího ovoce jsou hůře ke koupení, některé potkáte v obchodech poměrně běžně. Někdy lze čerstvou nebo lyofilizovanou (vysušenou mrazem) pitahayu koupit v některých e-shopech. K dostání bývá i ve formě prášku.

Foto: Pixabay

Jak konzumovat pitahayu

Dračí ovoce je sezónní a plody objevíte v obchodě nejčastěji během zimy a před Vánoci. Využijete ji však paradoxně ve studené kuchyni, protože téměř devadesát procent plodu tvoří voda. Dále obsahuje množství železa, fosforu, vápníku, vitamínu C a vlákniny.

Semena jsou zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Musíte je ovšem řádně rozkousat.

Konzumovat můžete dračí ovoce takto:

  • Nakrájené do salátů

  • Rozmixované do nápojů

  • Rozkrojíte a vyjíte lžičkou jako např. kiwi

V období Vánoc se tento plod příliš neprosadí, ale rozhodně jej neváhejte vyzkoušet.

Chuť dračího ovoce

Dračí ovoce má jemnou nasládlou chuť po lesních plodech, kiwi, melounu a hrušce. Má nádech kyselosti a uvnitř jsou semínka podobná semínkům kiwi.

Druhy se mezi sebou liší množstvím kyselé a sladké složky a také mírou ostatních jednotlivých složek. Také závisí na každém druhu, na způsobu opylování a také v jakém stádiu zralosti bylo ovoce sklizeno a samozřejmě na místě pěstování.

Po utržení totiž plody již nedozrávají a ani se nemění jejich chuť. Pokud jsou sklizeny předčasně, chuť bude slabá a nevýrazná. I když ovoce vypadá zrale, protože slupka s časem zčervená, samotná chuť se tím nezmění.

Chcete si ji vypěstovat?

Pokud vás napadlo si dračí ovoce vypěstovat, tak si to určitě dobře rozmyslete. V bytě tento kaktus určitě chtít nebudete, vzhledem k jeho rozměrům a ostrým trnům.

Selenicereus undatus miluje tropické teploty a ani v zimě nesmí teplota klesnout pod 10 stupňů. Zároveň mu musíte zajistit dostatek slunečního světla a mírnou zálivku po celý rok.

Plodit začne až potom, co doroste značné velikosti.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/co-je-pitahaya-draci-ovoce/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Pitahaya, https://www.jimeto.cz/pitahaya/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)