Štědrý večer nastal – připomeňte si běžně dodržované tradice i ty, na které se už zapomnělo (a je to škoda)

Štědrý večer nastal – připomeňte si běžně dodržované tradice i ty, na které se už zapomnělo (a je to škoda). Štědrý den je spojen s celou řadou štědrovečerních zvyků, tradic a pověr. Některé již vymizely, ale jiné jsou dodržované až do dnešních dnů.

Tradice a zvyky mají velký význam na Štědrý den. Znáte některé z tradic či zvyků? Dodržujete nějaké zvyky? Nebo to považujete pouze za pověru a nic vám tyto tradice neříkají? Ať už jste na tyto otázky odpověděli jakkoliv, pojďte se spolu s námi podívat na všechno, co jste o tom významném dni v kalendáři prostě chtěli vědět (a co vám vaše prabába nejspíš neřekla).

Na Štědrý den

Tradice a zvyky se dodržovaly od brzkého rána. Panímámy a hospodyňky časně zrána začaly vařit a péct. Musely stačit připravit všechny chody k večeři. Tradičních chodů bylo totiž devět. To se dnes už dodržuje jen málokdy – a vzhledem k vysokým cenám v obchodech to asi nikoho příliš nepřekvapí.

Hned ráno, jakmile naši předkové vstali se opláchli ve studni čistou vodou, aby měli pevné zdraví. Od rána se také lidé postili. Tento zvyk je původně pohanský, z dob, kdy se slavil zimní slunovrat, jehož symbolem je slunce nebo také zlaté prasátko.

Na Štědrý večer

Ke štědrovečerní večeři se prostíralo pro sudý počet osob. Pokud vás není sudý počet, prostřete o jeden talíř více. Také má být stejný počet židlí. Je-li počet talířů a židlí lichý, vrátí se během následujícího roku smrtka pro jednoho strávníka. Šupina nebo mince pod talířem, zase zajistí v dalším roce štěstí a bohatství.

Foto: Pixabay

Počátek vánočních svátků a tím čas usednutí ke štědrovečerní večeři nadejte s první hvězdou na obloze. V dávnějších dobách muselo být také vše prostřeno, navařeno, uklizeno a také postaráno o dobytek. Dnes už naštěstí nemusíte naříkat nad zataženou oblohou. Existuje totiž celá řad aplikací, která vám prozradí, kdy se první hvězda podívá na zemi. Štědrovečerní tradici tak můžete dodržet se vším všudy.

Štědrovečerní večeře

Štědrovečerní večeře začínala modlitbou a usednutím ke stolu. Správně nemá od stolu vstávat ani hospodyně, všechny chody mají být již na stole. A chodů bylo opravdu hodně – devět a každý člen rodiny měl alespoň každý z nich ochutnat.

Jednotlivé chody byly různé podle krajů a tradic:

 1. Kousek chleba nebo pečiva

 2. Oplatka s medem

 3. Hrachová nebo čočková polévka

 4. Houbový kuba

 5. Luštěninová nebo obilná kaše

 6. Čerstvé, pečené nebo sušené ovoce

 7. Ořechy

 8. Vánočka

 9. Cukroví

Zbytky od večeře se dávaly na přilepšenou domácím zvířatům a tam kde nebyla se zbytky zakopaly na pozemku, aby v příštím roce byla bohatá úroda.

Kapr s bramborovým salátem

Pokud hledáte kapra s bramborovým salátem, pak vězte, že kapr ani bramborový salát nejsou tradičními pokrmy dlouho. Běžným štědrovečerním jídlem se kapr stal ve 2. polovině 19. století, kdy se stal cenově dostupným.

Připravoval se kapr na černo a podával se se šiškami nebo s knedlíky. Z rakouské kuchyně doputoval kapr smažený, kterého recept naleznete v Domácí kuchařce Magdalény Dobromily Retigové.

Bramborový salát se objevil až během 2. světové války a jeho původ můžeme snad hledat v kuchyni ruské.

Štědrovečerní zvyky

V každé rodině se dědí po generace různé štědrovečerní zvyky a obyčeje. Některé upadají v zapomnění, jiné se dodržují či obnovují.

 • Házení střevíce

 • Krájení jablka

 • Lití olova

 • Třesení bezem či plotem

 • Bouchání na kurník

 • Pouštění lodiček

Mezi štědrovečerní zvyky patří také zpívání koled či půlnoční mše.

A co nedělat na Štědrý den

Nejen zvyky a obyčeje, které se mají dělat, ale také věci a činnosti, které se dělat nemají se pojí ke Štědrému dni.

Víte, co se na Štědrý den nemá dělat?

 • Nesmí se z domu nic vynášek a ani půjčovat, ale také se do něj nic půjčeného nesmí donést

 • Celý den se nesmí pracovat, jako symbol boží úcty. Vaření je dovoleno

 • Nemají se psát dopisy

 • Nesmí se chodit do hospody, hrát karty nebo hazardní hry

 • Je zakázáno nadávat, klít a brát Boží jméno nadarmo

Nedodržení těchto zákazů může mít za následek odchod štěstí z domova, příchod zla či smůly, přivolání krupobití či bouří, neúrody, choroby dobytka a další neštěstí.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C4%9Bdr%C3%BD_den, https://www.vanocnisen.cz/tradice-zvyky-stedry-den/#Co_se_nesmi_delat_na_Stedry_den, https://www.toprecepty.cz/clanky/4214-jak-prostrit-stedrovecerni-stul-podle-starych-zvyku-pecen-chleba-patri-do-rohu-supina-pod-talir-a-pokrmy-na-stul-vsechny-soucasne/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)