Květ zázvoru

Pěstování vlastního zázvoru ve zkratce

Jednou z typických asijských rostlin je bezesporu zázvor. V Asii jej používají již po dlouhá tisíciletí. A není se čemu divit, vždyť se jedná o skvělé léčivo a také koření dávající pokrmům úplně jinou úroveň. U nás aktuálně zažívá vcelku strmý vzestup. Prodává se v obchodech jak sušený, tak čerstvý. V domácím prostředí ho lze také vypěstovat. My se proto v následujících řádcích odíváme na některé aspekty, jež se pěstování zázvoru týkají. Prvně se ale zaměříme na jeho účinky.

K čemu se hodí zázvor?

Zázvor se vyznačuje především skvělými antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Hodí se jako optimální preventivní prostředek proti rýmě, chřipce a některým dalším onemocněním. Může dokonce mírnit potíže spojené s bolestmi hlavy a migrénou. Zmirňuje bolesti spojené s těhotenstvím a údajně umí zpomalit i některé druhy rakoviny. Přírodní všelék se mimo jiné vyznačuje i specifickou vlastností, kdy podporuje chuť k jídlu. Doporučuje se tedy lidem trpícím anorexií.

Zázvor

Stačí si koupit čerstvý zázvor v obchodě

Pokud si budete chtít koupit zázvor jako běžně pěstovanou rostlinu zasazenou v květináči, nejspíše narazíte. Přesto si ho ale můžete vypěstovat, a to z čerstvého kusu zakoupeného v supermarketu. Pozor si pouze při nákupu dejte na to, aby nebyl vyschlý. Poznáte to i podle toho, že na něm budou patrné pupeny. Postup pak už nebude nijak složitý. Květináč vybavíte směsí rašeliny a substrátu. Kus oddenku do ní vložíte pupeny směrem nahoru. Poté už oddenek kompletně zasypete připravenou směsí z rašeliny a substrátu. Ve finále nebude vůbec vidět.

Květ zázvoru

Několik zásad pěstování zázvoru

Květináč určitě nechejte na teplém místě v dosahu slunce. Podkladu musí být neustále vlhký. Oddenek dokáže vyklíčit za nějaké 3 týdny. Počítejte s jeho dalším vcelku rychlým růstem. Po jisté době začne schnout. Bude tedy čas ho vyjmout. Kousek si ale opět necháte a zasadíte. Zbytek zužitkujete. Kvést zřejmě zázvor nebude, podmínky tady nejsou ideální. Výjimky ale existují.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

  1. Milan Pelant Odpovědět

    Úspěchy při pěstování cizokrajných teplomilných plodin záleží na vytvoření co nejpodobnějších podmínek, jaké mají ve své domovině. 1) Zvýšení celosezóního součtu teplot dosáhneme mulčováním černou fólií, vytvarováním lépe zahřívatelných hrůbků ve směru sever – jih se zalévacím žlábkem, obkládáním kameny akumulujícími teplo, nevětrnou polohou – větrolámky, zalévání odraženou vodou do meliorační trubky pod mulčem. 2) Prodloužení pěstitelské sezóny dosáhneme až riskantně předčasným rozfázovaným předpěstováním sazenic, zateplením po včasné výsadbě, zateplením na podzim. Nikdy NETRAPTE rostliny celou sezónu v předpěstovacích kelímcích (viz. váš zázvor)! Čím dříve budou přesazeny do země tím větší habitus kořenů i rostlin vytvoří! Vlastní batáty, zázvor, melouny, batlažány, fíky, mandle dělám již dlouho. Nikdy jsem neviděl listy a květ zázvoru jako na vaší fotografii! Myslím, že máte zaměněnou fotku! Zatím nikdo nepublikuje zaštipování INKY pouze na 1 terminál!?
    MILAN

    1. Aster Odpovědět

      Nejsem odborník na exotické rostliny – nedalo mi to a přesně tuto fotku jsem našla na internetu u jiného článku o zázvoru a spoustu dalších fotek kvetoucího zázvoru – je jich několik druhů a každý kvete jinak. Otázka je, jestli zrovna tato fotka je opravdu zázvor – snad by to mohl být zázvor červený – Alpinia purpurata.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *