Pěstování vlastního zázvoru ve zkratce

Květ zázvoru

Jednou z typických asijských rostlin je bezesporu zázvor. V Asii jej používají již po dlouhá tisíciletí. A není se čemu divit, vždyť se jedná o skvělé léčivo a také koření dávající pokrmům úplně jinou úroveň. U nás aktuálně zažívá vcelku strmý vzestup. Prodává se v obchodech jak sušený, tak čerstvý. V domácím prostředí ho lze také vypěstovat. My se proto v následujících řádcích odíváme na některé aspekty, jež se pěstování zázvoru týkají. Prvně se ale zaměříme na jeho účinky.

K čemu se hodí zázvor?

Zázvor se vyznačuje především skvělými antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Hodí se jako optimální preventivní prostředek proti rýmě, chřipce a některým dalším onemocněním. Může dokonce mírnit potíže spojené s bolestmi hlavy a migrénou. Zmirňuje bolesti spojené s těhotenstvím a údajně umí zpomalit i některé druhy rakoviny. Přírodní všelék se mimo jiné vyznačuje i specifickou vlastností, kdy podporuje chuť k jídlu. Doporučuje se tedy lidem trpícím anorexií.

Zázvor

Foto: Pixabay

Stačí si koupit čerstvý zázvor v obchodě

Pokud si budete chtít koupit zázvor jako běžně pěstovanou rostlinu zasazenou v květináči, nejspíše narazíte. Přesto si ho ale můžete vypěstovat, a to z čerstvého kusu zakoupeného v supermarketu. Pozor si pouze při nákupu dejte na to, aby nebyl vyschlý. Poznáte to i podle toho, že na něm budou patrné pupeny. Postup pak už nebude nijak složitý. Květináč vybavíte směsí rašeliny a substrátu. Kus oddenku do ní vložíte pupeny směrem nahoru. Poté už oddenek kompletně zasypete připravenou směsí z rašeliny a substrátu. Ve finále nebude vůbec vidět.

Květ zázvoru

Foto: Pixabay

Několik zásad pěstování zázvoru

Květináč určitě nechejte na teplém místě v dosahu slunce. Podkladu musí být neustále vlhký. Oddenek dokáže vyklíčit za nějaké 3 týdny. Počítejte s jeho dalším vcelku rychlým růstem. Po jisté době začne schnout. Bude tedy čas ho vyjmout. Kousek si ale opět necháte a zasadíte. Zbytek zužitkujete. Kvést zřejmě zázvor nebude, podmínky tady nejsou ideální. Výjimky ale existují.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.