Jmelí: Lék, nebo agresor? Z obojího trochu

Jmelí je parazit, který je oblíbený zejména v době Vánoc. V norské mytologii se říká, že bůh míru jménem Balder je zodpovědný za líbací zvyk, který se tradičně pod rostlinou odehrává. Když byl postřelen šípem, jeho život byl zachráněn. Rodiče tohoto boha dali jmelí norské bohyni lásky a ta jej zasvětila k tomuto dnes již široce používanému modernímu účelu.

Co je jmelí?

Jmelí je parazitická rostlina, která roste na široké škále hostitelských stromů, jako jsou borovice, dub, bříza a jablko. Jmelí provádí fotosyntézu nezávisle, ale získává vodu a minerály od hostitele. Tato bylina má po celém světě více než 900 druhů a odhaduje se, že patří do 73 různých druhů. Některé druhy jmelí jsou považovány za toxiny.

Léčivé použití

Jmelí, rostlina používaná v kulturních tradicích a výzdobě, má působivé účinky na zdraví. Bylina nabízí léčebné vlastnosti pro rakovinu, cukrovku, nervový systém, regenerační úzkost, krevní tlak, zánět, imunitu, chrápání a obstrukci. Bobule, list a stonek se používají k výrobě léků. Jmelí se používá zejména k léčbě rakoviny, a to již od dvacátých let, zejména v Evropě. Přípravky a produkty ze jmelí nejsou snadno dostupné a dokonce neexistuje žádný důkaz, který by prokazoval prospěšnost při léčbě rakoviny. Naopak, použití jmelí může být nebezpečné. Vyhněte se těmto produktům a držte se osvědčené léčby rakoviny.

Zdravotní účinky

Pro využití potenciálů léčivých účinků se užívá čaj ze jmelí. Pokud jej ochutíme medem, citronem a skořicí a konzumujeme pravidelně, můžeme docílit těchto zdravotních účinků:

  • Posílení imunitního systému.
  • Snížení rizika cévní mozkové příhody.
  • Vyrovnává krevní tlak.
  • Je vhodný pro nespavost (když jej užíváme před spaním).
  • Posiluje srdeční svaly a zvyšuje pružnost krevních cév.
  • Vzhledem k antioxidantům bojuje proti rakovině.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!