Aby byla zima barevná: Jaké rostliny na zahradu vybrat

Smutně vyhlížíte z okna a už se nemůžete dočkat, až se na vaší zahradě znovu objeví barvy? S našimi tipy se můžete těšit pestrými odstíny třeba i uprostřed sněhové závěje. Stačí vědět, kam sáhnout.

Jde spíše o tipy na jarní nákup. Ale zapamatujte si je, až zase budete přemýšlet nad tím, čím byste svou zahradu na začátku sezóny oživili. Máme pro vás třeba půvabný keřík s červenou kůrou, bílou štíhlou krasavici nebo zlatožlutou travinu.

Rudá jako krev – svída bílá

Nenechte se zmýlit rozporem v názvu – svída bílá (Cornus alba ´Sibirica´) se může na svých jednoletých výhonech chlubit nádherně rudou barvou. Řez snáší dobře – přímo ho vyžaduje. Provádějte ho v předjarním období a do zimy se můžete těšit z mnoha rudě zbarvených nových výhonů. Potřebuje o něco více místa, jinak je však pěstitelky zcela nenáročná. Jedinou podmínkou její spokojenosti je slunné místo.

Proč se nepotěšit třeba bílou? Bříza papírovitá

Nosit si v zimě na zahradě bílou se zdá jako špatný nápad jen do doby, než si uvědomíte, jak značnou část tohoto období strávíte tzv. na blátě. Bříza papírovitá (Betula papyrifera) se od své známější příbuzné liší zejména tím, že její kůru pokrývají tmavé pruhy jen minimálně. Mnoho stromů je jednoduše oslnivě bílých. Dorůstá asi střední výšky a nejvíce se jí zalíbí na slunných a teplejších místech.

Odstíny zlatožluté aneb ostřice

Poohlédněte se v zahradnictví po kultivaru Carex ´Evergold´. Jde totiž o stálezelenou ostřici, zbarvenou do zlatožlutých odstínů. Vytváří velmi velké a výrazné trsy s pravidelným tvarem. Nejlépe se jí bude dařit v polostínu na místě s humózní a stále mírně vlhkou půdou. Pokud ji necháte, dokáže vytvořit velké dekorativní porosty.

Náš tip: Carex ´Evergold´ se skvěle hodí do zahrad v tzv. asijském stylu.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)