Pěstování rajčat: Tajemství čerstvých semen a kdy je vhodný čas pro výsev

rajčata

Máte rádi chutná, čerstvá a šťavnatá rajčata? Jak na únorový výsev ze semínek, abyste se mohli těšit z vlastní úrody? V čem tkví podstata čerstvých semen? Jaké podmínky jsou nezbytné pro vyklíčení semínek?

Přestože v případě přímého výsevu na záhon odpadá pracné pěstování sazeniček, a to včetně jejich přesazování, tak v našich podmínkách není vhodné takto postupovat. Jde o to, že počasí je značně proměnlivé a mírné klimatické pásmo neumožní rajčatům narůst, plně zplodit a vyzrát. Je tak vhodné pěstovat rajčata ze sazenic získaných výsevem. Jak na to?

Optimální doba pro výsev rajčat

Konec února a začátek března je ideální na výsev rajčat, pakliže je budete chtít poté vysazovat do fóliovníku či skleníku, tak začněte s výsevem nyní v únoru. Pro vysazování do volného záhonu naopak začněte s výsevem semínek rajčat v prvním týdnu v březnu. Pro začátek pěstování rajčat od semen je podstatné, abyste měli na paměti, že čím starší máte semínka, tím jejich pravděpodobnost vyklíčení klesá. Nezapomeňte tak před výsevem zkontrolovat datum na obalu.

Vše začíná samotným výsevem

Základem je volba vhodné zeminy, která musí být sypká a bez choroboplodných zárodků i semen plevelů. Semena se vysévají do hloubky cca 5 mm. Na správném stanovišti vzejdou zhruba za 3 až 5 dní. Následně se nechají povyrůst, poté je třeba přepichovat. To se provádí nejdříve ve chvíli, když děložní lístky dosáhnou vodorovné polohy. Přepichování se provádí do sadbovačů a poté do kontejnerů či rašelinových kořenáčů. Ty pak je možné vysazovat i se silnými rostlinami do země, kde se postupně rozloží. Po cca 3 až 4 týdnech se silné rostliny přesazují do kontejnerů o rozměru minimálně 8×8 cm a nechají se dorůst.

Podmínky a postup v rámci přímého výsevu

Po výsevu je třeba udržovat teplotu alespoň 20 °C. Do nižšího truhlíku nebo jiné nádoby dáme vrstvu kvalitního substrátu, který je třeba mírně udusat. Na něj se pak kladou jednotlivá semínka. Vysetá semena zasypte slabou vrstvou substrátu a zalijte. Ideální je zálivka z rozprašovače, aby nedošlo k vyplavení semínek. Takto připravený truhlík umístěte na světlé a teplé místo.

rajče

Foto: Pixabay

Přesazení malých sazenic

Po cca 1 až 2 týdnech semínka vyklíčí a je třeba je přepichovat do sadbovačů, po dalších 3 až 4 týdnech sazenice se přesadí do větších květináčů se zahradnickým substrátem. Zasadit je lze i do obyčejných kelímků od jogurtu apod. Přesazené sazeničky je třeba uchovávat při teplotě do 15 °C, 1x za 14 dní přihnojit a nezapomínat na pravidelnou slabší zálivku. Sazenice se přesazují na záhony v době, kdy už nehrozí poškození mladých rostlin přízemními mrazíky, tj. až v polovině května.

Zdroj: zahradnickakucharka.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay