Zmizík na připečeniny a saze na pánvích ze sody a soli (nebojte se, nic drhnout nebudete)

Odolné saze na pánvích už nebudou mít šanci – i ty nejčernější oživí elixír ze sody, octa a sody (a to bez drhnutí). V srdci každé domácnosti – v kuchyni – jsou hrnce a pánve neopěvovanými hrdiny, kteří neúnavně odolávají horku a chaosu, aby vám za jakýchkoliv okolností pomohli připravovat chutné pokrmy. Přesto je mnohdy, i navzdory jejich zásluhám, „zdobí“ odolné saze, zuhelnatělé zbytky a otravné skvrny. Chcete jim dát takovou péči, jakou si zaslouží, aniž byste se museli unavovat otravným drhnutím? Máme pro vás tip.

Preventivní opatření: Umění prevence

České přísloví říká: „Prevence je nejlepší lék.“ A platí to i v případě udržování bezvadného stavu vašich pánví. Důkladné umytí pánve saponátem se špetkou soli po každém kulinářském dobrodružství zajistí, že na ní nezůstanou žádné zbytky, které by mohly v budoucnu způsobit potíže. Ale co když na to jednoduše zapomínáte nebo už nádobí s těmito nevzhlednými zbytky vlastníte? I na to máme řešení.

Pak si vezměte na pomoc oblíbené kuchyňské dochucovadlo. Dno pánve bohatě posypte solí a nechte ji v troubě kalcinovat, dokud nezíská světle hnědý odstín. Po vychladnutí se vám bude pánev pozoruhodně snadno čistit. A lehká vrstva rostlinného oleje, po které bude následovat další návštěva trouby, propůjčí pánvi také nepřilnavý povrch.

Soda bicarbona

Foto: Pixabay

Elixír na silné usazeniny

Otočte pánev dnem vzhůru, vložte ji do vany nebo do dřezu (podle toho, kam se vejde) a vydatně ji posypte jedlou sodou a solí. Potom na ni opatrně nalijte prostředek na nádobí tak, aby se vytvořila viskózní pasta, která zajistí, že vše bude fungovat přesně tak, jak má. Poté přikryjte pánev papírovými utěrkami a okraje pečlivě zastrčte pod ně. Vše nakonec polijte octem a nechte odpočívat. Po hodině strávené v této účinné lázni a jednoduchém opláchnutí bude vaše pánev opět připravena zazářit. Jediným nepřítelem, kterého pak bude ještě zbývat překonat, je štiplavý pach octa, který však snadno zlikvidujete prouděním čerstvého vzduchu z otevřeného okna.

Kyselina citronová: pikantní přístup k čistotě

Někdy si vaše pánve vyžádají jen omlazení. Potřebujete je zbavit napečeného oleje na okrajích? Pak bude vaším vysněným pomocníkem kyselina citronová. Pánve naplňte vodou, přidejte jednu lžičku práškové kyseliny citronové a roztok přiveďte k varu. Teplo rychle zapůsobí společně s kyselinou a rozloží i ty nejodolnější skvrny a saze. Po vychladnutí pak stačí pánev opláchnout a případné skvrny dočistit houbičkou. Bude zase jako nová, a to prakticky bez námahy.

 

Zdroj: https://poradbook.com/zasib-yakij-vidmiye-ves-nagar-na-kastruli-za-kilka-hvilin-bilshe-ne-potribno-godinami-terti/, https://bydlimeutulne.cz/triky-na-spolehlive-vycisteni-panve/, https://optolov.ru/cs/design-a-childs-room/chem-ochistit-mnogoletnii-nagar-na-skovorode-izbavlyaemsya-ot-zagryazneniya-na.html

Náhledové foto: Freepik

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)