Muškáty a jejich výsev ze semen? Žádný problém!

rostlina

Pokud chcete množit muškáty, obvykle to uděláte tak, že z již vzrostlých rostlin odeberete řízky a necháte je zakořenit. To je nejjednodušší a současně nejrychlejší možnost. Avšak pěstování ze semínek je také oblíbené, a to zejména u těch, kdo doma ještě vzrostlou rostlinku nemají. Vyjdou totiž mnohem levnější, než když si koupíte sazenice ze zahradnického centra. Jak to udělat, abyste se z nich mohli radovat i vy?

Výsev ze semen se vyplatí

Na výsev potřebujete kromě semínek ještě zeminy a nádoby. Ty můžete použít jakékoli, které už máte doma (buď rovnou na výsev, nebo různé obaly z potravin), takže vyjdou zcela zdarma. Vzhledem k tomu, že semena, která se prodávají na trhu, jsou ošetřena tak, aby vyklíčila, je úspěch téměř jistý. Koupená semena jsou odolná proti chorobám i škůdcům. Navíc se vám do ruky mohou dostat semínka zajímavých druhů muškátů, které jen tak někdo nemá!

muškáty

Foto: Pixabay

Čas na výsev

Ideální je začít s pěstováním už na přelomu ledna a února, pokud chcete, aby ještě letos vykvetly. Nedostatek světla v tomto období pro ně není překážkou. Na výsev použijte substrát pro výsev rostlin (ten zahradní nebo již použitý by mohl obsahovat plevel či patogeny, proto je nevhodný). Pro udržení správné vlhkosti je dobré přidat perlit či vermikulit. Správná vlhkost je důležitá proto, aby mladé sazenice lépe zakořeňovaly.

Výsev muškátů krok za krokem

Semena není třeba sázet nějak do hloubky. Měli bychom dodržet několikacentimetrové rozestupy mezi jednotlivými semínky a jen lehce je zasypat zeminou. Zálivka by měla probíhat tak, aby zemina byla vlhká, nikoli však přemokřená. Nesmí nikdy vyschnout! Aby nedocházelo k vyplavení semínek, je dobré zalévat prostřednictvím láhve s rozprašovačem. Pokud jste přelili, kontrolujte přítomnost škůdců či plísní. Muškáty lze mnohokrát přesadit, aniž by došlo k poškození rostlin.

Čas jít ven

Muškáty, a zejména ty mladé, nejsou mrazuvzdorné rostliny. To znamená, že ven je přenášíme až v okamžiku, kdy pomine nebezpečí mrazu. To v podmínkách České republiky bývá v druhé polovině května. Muškáty jsou nenáročné rostliny, které jsou oblíbené nejenom jako balkonové rostliny.

Zdroje info:

https://legutko.com.pl/pl/hobby/lista-aktualnosci/pelargonie-wysiew-z-nasion-uprawa-pielegnacja-wszystko-co-musisz-wiedziec/

https://rajogrodnika.pl/pl/n/Wysiew-pelargonii-z-nasion./33

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!