Pěstování meruněk: vše, co potřebujete vědět

Meruňky

Pěstování meruněk nemusí být složitější, než pěstování jakéhokoli jiného ovocného stromu. Problematické je na něm zejména období květu, které se často kryje s posledními mrazíky. A pro tyto mrazíky není vůbec složité květy zničit. Květy jsou totiž velice náchylné na nízké teploty. Stačí málo, a nedočkáte se letos žádné úrody. I tak ale patří meruňky k nejoblíbenějším ovocným stromům na našich zahradách.

Požadavky na pěstování meruněk

Půda by měla být úrodná a ideálně mírně kyselá (stačí pH neutrální). Měla by snadno propouštět vodu. Volte slunné a teplé polohy chráněné před větrem, protože to zajistí lepší výnosy. Před výsadbou se vyplatí řádně připravit půdu: připravte si díru hlubokou klidně i 80 cm. Na spodek dejte vrstvu kompostu nebo kompost smíchejte se zeminou, kterou budete kořenový bal rostliny zahrnovat. Zatlučte opěrný kůl a k němu přivažte stromek. Zahrňte zeminou a lehce udusejte. Řádně zalijte. Výsadbu rostliny provádíme vždy na jaře.

Meruňka květ

Foto: Pixabay

Péče o meruňky

Péče spočívá zejména v časté zálivce mladého stromku, ty starší zaléváme pouze v období sucha. Vyplatí se též mulčovat půdu v okolí stromu (podle velikosti jeho koruny), potlačí to růst plevele a zadržuje to vláhu v půdě. Mezi jednotlivé řádky volíme rostliny, které spadají mez zelená hnojiva. V případě potřeby je možné přidat minerální hnojivo s obsahem zinku a bóru. Pokud nemají stromy dostatek bóru, pak může dojít k opadu jejich pupenů. Samostatnou kapitolou v péči o meruňky je jejich řez.

Řez meruňky

V prvních letech po výsadbě se řez meruňky provádí na jaře před kvetením. První čtyři roky se provádí řezy, které mají vytvořit korunu. Prvním krokem je odstranit všechny spodní výhony do výšky 50 cm. U dvou až čtyřletých stromů se nejsilnější výhonky zkrátí na stejnou úroveň, a ty, které směřují dovnitř koruny se odříznou. Pokud budete řez provádět pravidelně, pomůžete si k silné a zdravé meruňce. Starší stromy již není nutné každý rok řezat a samotné ošetření lze provádět v létě po sklizni.

Pěstování meruněk a mráz

Samotný strom je velmi odolný vůči nízkým teplotám. Vydrží teplotu až do mínus 30 °C. Bohužel ale patří mezi stromy, které velice brzy kvetou (březen/duben), a tak jsou zranitelné vůči mrazu. Jejich květy velice často zmrznou, což se projeví na odrazí na úrodě. Ze zmrzlých květů se zkrátka plody netvoří. To je důvod, proč se u meruněk vyplatí pěstovat pozdní odrůdy. Kromě mrazu jsou meruňky náchylné také na napadení houbami.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/uprawa-moreli-w-przydomowym-ogrodzie/

https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/navod-na-pestovani-merunek/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!