Úroda sladkých paprik bude letos dvojnásobná. O vše se postarají vaječné skořápky

Úroda sladkých paprik bude letos dvojnásobná. Vše zařídí vaječné skořápky: Ano, ty křehké skořápky, které obvykle vyhazujete, mohou s vaší zahradou dělat zázraky. Vaječné skořápky díky svému složení bohatému na vápník mohou výrazně zlepšit zdraví a produktivitu vašich paprik, což povede k bohaté sklizni.

Sladká paprika, známá také kapie, je oblíbenou zeleninou mezi zahradníky a domácími pěstiteli díky svým zářivým barvám, sladké chuti a všestrannosti v kulinářském použití. Úspěšné pěstování paprik však vyžaduje správný postup. Především jim musíte zajistit správné podmínky a základní živiny. Zejména vápník hraje zásadní roli při podpoře růstu rostlin, posilování buněčných stěn a prevenci nemocí.

Pomohou vám vaječné skořápky

Vaječné skořápky jsou fantastickým přírodním zdrojem vápníku, který lze snadno použít jako prospěšný doplněk pro vaši zahradu. Zde je návod, jak můžete využít vaječné skořápky ke zvýšení úrody vašich paprik:

Po použití vajec ve své kuchyni seberte vaječné skořápky a důkladně je opláchněte, abyste odstranili všechny zbytky. Nechte je úplně vyschnout na vzduchu. Jakmile jsou skořápky suché, rozdrťte je na malé kousky. Můžete použít hmoždíř, váleček nebo dokonce mixér. Cílem je vytvořit kousky, které se snadno zapracují do půdy.

Foto: Pixabay

Rozdrcené vaječné skořápky rovnoměrné rozhoďte kolem rostlin nebo je vmíchejte do půdy. Poté záhon dobře zalijte. Vápník z vaječných skořápek se bude pomalu uvolňovat do půdy, což paprikám během růstu poskytne stálý přísun živin.

Náš tip: pokud chcete, aby se většina živin uvolnila okamžitě, pak skořápky jednoduše spalte. Podobně to funguje i u rybích kostí – i ty dokážou do půdy dodat všechny živin prakticky ihned poté, co jsou do ní zapracovány.

Proč používat vaječné skořápky

Výhody použití vaječných skořápek ve vaší zahradě jsou hned dvě. Za prvé, obsah vápníku ve vaječných skořápkách pomáhá předcházet hnilobě květů, což je u této zeleniny běžný problém. Hniloba květů způsobuje černé nebo hnědé skvrny na spodní části plodů a může vést ke ztrátě celé úrody. Vyživením půdy vaječnými skořápkami bohatými na vápník snížíte pravděpodobnost výskytu tohoto stavu a zajistíte si zdravější papriky bez skvrn.

Paprika

Foto: Pixabay

Za druhé, vaječné skořápky působí jako přirozený odpuzovač škůdců. Hrubá struktura drcených vaječných skořápek může odradit škůdce, jako jsou slimáci, o kterých je známo, že poškozují rostliny paprik. Těmto škůdcům se příliš nechce přecházet přes ostré hrany skořápek, můžete je tedy účinně udržet na uzdě a chránit tak svou úrodu.

Na co si dát pozor

Je důležité poznamenat, že i když vaječné skořápky mohou poskytnout vašim rostlinám řadu výhod, neměly by být považovány za jediný zdroj. Spolu s vápníkem vyžadují rostliny sladké papriky také další základní živiny, jako je například dusík, fosfor a draslík. Doplnění půdy organickým kompostem nebo dobře vyváženým hnojivem zajistí, že vaše rostliny obdrží všechny potřebné živiny pro optimální růst a produktivitu a vaše úroda tak bude opravdu stát za to. Takže až si příště vychutnáte vydatnou snídani nebo upečete lahodný dort, nezapomeňte si uložit skořápky od vajíček a dát svým sladkým paprikám potřebnou vzpruhu, aby se jim dařilo.

 

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/papriky-vajecne-skorapky/, https://zahrada.firenews.video/zahrada/proc-byste-nemeli-hazet-vajecne-skorapky-7-duvodu-proc-sbirat-a-skladovat-vajecne-skorapky/, https://m.magazinplus.cz/hobby/1859-jak-dosahnout-maximalni-urody-paprik-pohnojte-je-kefirem-drozdim-a-dalsimi-surovinami-ktere-pouzivali-nasi-predkove.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)