Pěstování majoránky

Majoránka zahradní je bylina keříčkovitého vzrůstu. Tato trvalka je pěstována jednak jako koření, které má své nezaměnitelné aroma, jednak pro své léčivé účinky. Můžete si z ní uvařit čaj, inhalovat ji, udělat mast nebo ji použít do koupele. Na pěstování je nenáročná.

Léčivé účinky majoránky

Majoránka obsahuje látky podporující trávení a chuť k jídlu. Přidává se do tučných jídel a činí je stravitelnější. Zvyšuje vylučování žaludečních šťáv a žluči. Je výborným pomocníkem při nadýmání, střevních kolikách a průjmech. Má uklidňující účinky a mírní bolesti hlavy a migrény. Používá se při nachlazení, je součástí přípravků proti kašli. Inhalování majoránky je vhodné pro astmatiky. Má dezinfekční účinky. Obklady vám uleví při revmatických bolestech. Ženy ji ocení při menstruaci. Podporuje tvorbu mléka u kojících žen.

Pěstování majoránky

Pěstovat majoránku můžete jak na záhoně, tak v truhlících na balkoně či za oknem. Nejlépe se jí bude dařit na teplém stanovišti, které bude zároveň chráněno před větrem. Semínka zasejte na záhon koncem dubna na povrch půdy. Jemně je zasypte zeminou. V půlce května můžete vysadit předpěstované sazeničky po dvou až třech rostlinkách. Záhon okopávejte a udržujte ho bez plevele. Na podzim ji pak klidně přesaďte do truhlíku. Ti z vás, kteří nemají zahradu, mohou pěstovat majoránku v truhlících nebo bylinkových nádobách na balkóně. Vysévejte ji klidně již koncem ledna do půdy bohaté na živiny. Je zapotřebí ji často hnojit a udržovat přiměřenou zálivku. Majoránku je možné pěstovat také v truhlíku za oknem, kde vám vydrží až do jara.

Sklizeň a použití majoránky v kuchyni

Sklízejte rostlinky, které jsou vysoké zhruba 6 cm. Sestřihávejte je pravidelně asi 3 cm od země v době, kdy ještě nať není rozkvetlá, jinak ztrácí své aroma. Pěstujete-li majoránku na záhoně, sklizeň ukončete začátkem podzimu, aby byla schopna překonat mrazíky. Majoránku můžete použít v čerstvém i sušeném stavu. Dává se do bramborové polévky či bramborových placek. Sušenou pak skladujte v uzavřené nádobě a použijte ji do polévek, omáček, těstovin, luštěnin, pečeně či uzenin.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.