Pěstování hyacintu

Hyacinty jsou oblíbené květiny nejen kvůli svým krásným květům mnoha barev, ale především kvůli své nádherné vůni. Hyacinty se snadno pěstují na zahradě nebo na balkonech či okenních parapetech. Mohou být i okrasou vaší skalky. Vodní hyacint pak může zdobit hladinu vašeho zahradního jezírka.

Charakteristika hyacintů

Hyacint pochází z Turecka a k nám byl dovezen v 17. století. Od té doby je rostlina velmi populární. Základní barvou je modrá, později byly vyšlechtěny odrůdy bílé, růžové, žluté a oranžové. V dnešní době je známo asi 50 odrůd této překrásné rostliny. Barvu květu lze poznat už podle barvy cibulky nebo u zeleného poupěte. Hyacint vykvétá v bohatých hroznech skládajících se z drobných kvítků. Jeho stonek dosahuje 25 až 30 cm. Má úzké listy, které po odkvětu odumírají spolu s květním stvolem.

Pěstování hyacintů

Hyacinty zasaďte na slunné místo do výživné, lehké půdy, kterou ještě obohaťte vyzrálým kompostem. Ideální doba pro sázení je v září či v říjnu, kdy se sázejí do hloubky zhruba 15 cm ve vzdálenosti 10 až 20 cm, a to buď do záhonu, nebo do nádob na balkon či terasu. Po odkvětu můžete hyacint ponechat v zemi, ale rostlinka tím ztrácí vitalitu. Aby vám hyacinty v zimě nezmrzly, přikryjte je suchým listím, slámou nebo rašelinou. Nezapomeňte tuto přikrývku na jaře včas odstranit, aby vám hyacinty mohly kvést. Na zimu můžete cibule vyjmout ze země a uchovat je na suchém místě v bedně s rašelinou, kde bude teplota zhruba 15°C.

Hyacint v květináči po odkvětu

Pěstujete-li hyacint v chladnější místnosti, výrazně tím prodlužujete dobu jeho květu. Hyacint kvete obvykle tři týdny. Ideální teplota je 16 až 20°C. Hyacint není náročný na pěstování. Důležité je, aby byl kořenový bal stále vlhký. Po odkvětu seschlé listy odstraňte, rostlinka by se tvorbou semen zbytečně vysilovala. Po odkvětu přestaňte hyacint zalévat. Jakmile listy i květ zežloutnou a opadají, rostlinku vyjměte a uskladněte na suchém místě a na začátku podzimu ji vysaďte do zahrady na záhon. Hyacint se rozmnožuje pomocí cibulek.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.