Pěstování brusinky

Brusinky jsou na pěstování opravdu nenáročné. Můžete je vysadit na záhon, ale také je pěstovat v květináči. Jsou velice chutné, dokonce i zdravé. Doporučují se při zánětu močových cest, onemocnění žaludku nebo vysoké hladiny cholesterolu. Pomáhají při průjmech a působí močopudně. Obsahují mnoho antioxidantů, vlákninu, vitamín C a draslík.

Druhy brusinek

Chtěli byste pěstovat brusinku, ale nevíte, kterou odrůdy si vybrat? Většina zahrádkářů pěstuje brusinku pravou nebo brusinku velkoplodou. Oblíbené jsou také kanadské brusinky, které mají velké plody, avšak chutnají poněkud jinak než „klasické“ brusinky. Mezi prověřené odrůdy patří Koralle, což je středně raná odrůda, jejíž plody můžete sklízet dvakrát do roka. Runo Bielawskie je pozdní odrůda, která je vhodná do marmelád. Red Pearl má velice chutné plody, nicméně nesklidíte jich velké množství. I tato odrůda kvete dvakrát ročně.

Pěstování brusinek

Brusinky koupíte vysazené v kontejnerech. Vysazovat brusinky lze celoročně, nejlepší je jaro nebo podzim. Ideálním místem pro jejich pěstování je v polostínu. Lze je umístit i na mírně slunečné místo, ale je potřeba hlídat vlhkost půdy, vadí jim sucho. Půda by měla být kyselá a zbavená plevele. Máte-li půdu zásaditou, vyhlubte jámu, oddělte ji fólií popřípadě geotextilií a vyplňte vhodným kyselým substrátem. Zajistěte odvod vody drenáží a zalévejte v době sucha dešťovou vodou. Pěstovat je můžete jak na záhoně a vřesovištích, tak v květináčích nebo různých nádobách. Sázejte je do jamky a následně vystelte rašelinou. Brusinky hnojte přípravky bez vápenaté složky.

Dozrávání brusinek a sklizeň

Vysadíte-li výhonky, na prvních plodech si budete moci pochutnat až tak za 1 až 2 roky. Při vysazení kvetoucích brusinek se první úrody dočkáte v červenci. Plody brusinek sklízíte dvakrát ročně, a to v květnu až červnu a v září až v říjnu, kdy jsou plody daleko chutnější. Přes zimu nevyžadují zvláštní péči, jsou totiž mrazuvzdorné. Obalte je listím nebo chvojím, tím je ochráníte před vymrznutím či uschnutím. Brusinky můžete konzumovat čerstvé, ale i sušené. Můžete z nich uvařit omáčku, marmeládu, vyrobit si šťávu i víno. Existuje celá řada receptů na to, jak zpracovat brusinky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.