Pěstování a kvetení tilandsie přináší radost

Tilandsie

Tajemné tilandsie doslova milují slunce a mlhu. Jedná se o neobvyklé a ne příliš často pěstované květiny. I přesto se ale vyplatí na jejich krásu upozornit, jelikož mají kouzlo, kterým skoro žádné jiné květiny nedisponují, a to i díky tomu, že je lze zavěsit na kousek dřeva, popřípadě na upravený kámen. Hezky vypadají i v okenních výklencích. Z hlediska pěstování jsou naprosto skromné a vyžadují pouze pravidelné rosení a také správné hnojení. V čem tedy spočívá tilandsie pěstování a kvetení, které by s ním mělo být spojeno?

Zařazení tilandsie

Tilandsie se řadí mezi broméliovité rostliny, které mají svůj původ v Americe. Na Starý kontinent se dostaly až postupem času, a to podobně jako brambory díky Kryštofu Kolumbovi a dalším objevitelům, jež je sem dovezli. Název Tillandsia pochází až z roku 1753 a zasloužil se o něj slavný botanik C. Linné. Na počátku je lidé považovali za určitou modifikaci jmelí, nicméně postupem času se zjistilo, že se nejedná o parazitický typ rostliny! Nicméně pravda je taková, že tilandsie žijí epifyticky bez přímého přísunu půdního podkladu. V přírodě je najdeme na všech možných živých rostlinách.

Živiny získávají z vody!

Mnozí odborníci hovoří o tom, že tilandsie pijí mlhu. Díky své pozoruhodné stavbě těla tomu tak do jisté míry skutečně je. Trsovité rostliny jsou totiž ještě navíc pokryty jemnými šupinkami, které jim dodávají celkový netradiční vzhled. Ochrání ale rostlinu před nepříjemným zářením a přehřátím. Z hlediska příjmu vody funguje tilandsie podobně jako houba. Vodu prostě nasaje a drží delší dobu. Kořeny jí slouží hlavně k uchycení k podkladu.

Jediný květ za celý svůj život

Mnohé bromélie dokážou kvést opakovaně. Tilandsie pouze jednou jedinkrát za celý svůj život! Květenství složené z několika květů. Po jejich opylení dochází k tomu, že se uvolňují semínka podobná těm, jež mají pampelišky. Vítr je odnese do různých míst.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.