Penízovka je houba, kterou můžete najít i za mírné zimy

Penízovka

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) je pozoruhodná houba. Ne nadarmo se jí říká zimní houba – dokáže totiž přežít i v teplotě do -10 °C. Pokud jsou teploty pod bodem mrazu, může penízovka zmrznout. To jí ale vůbec nevadí. Jakmile rozmrzne, tak pokračuje ve svém růstu. Tuto houbu najdeme obvykle na listnatých stromech. Preferuje tlející dřevo, ale existují i případy, kdy ji můžeme najít na zdravém dřevě stromů.

Poznávací znamení: červená noha

Penízovka se vyznačuje svou medovou barvou, která je někdy až téměř oranžová. Kloboučky jsou široké 3 až 8 centimetrů. Ve vlhkém počasí jsou také lepkavé. Ze spodní strany kloboučku můžeme najít lupeny, které jsou téměř bílé, husté a tenké. Třeň má malé chloupky, takže vypadá jako samet (odtud druhový název: sametonohá). Právě podle třeni můžeme houbu rozpoznat od ostatních druhů: starší plodnice totiž mají třeň zbarvenou až téměř do černé barvy (hnědočerná až černá).

Penízovka

Foto: Pixabay

Mráz ji nezabije

Pokud se v období, kdy houba roste, vyskytnou mrazivé teploty, může penízovka zmrznout. Přežívá ale i pokrytá vrstvou ledu. Jakmile tento led rozmrzne, rozmrzá také houba a pokračuje ve svém růstu tam, kde před zamrznutím přestala. Stejného jevu si můžeme všimnout také u některých dalších hub, které rostou na kmenech stromů (nebo na dřevě obecně). Typickým příkladem je hlíva ústřičná nebo ucho Jidášovo.

Místo výskytu

Na penízovku můžeme narazit kdekoli v mírném pásmu severní polokoule. Nicméně roste také v Austrálii. Vyskytuje se od října do prosince, což je hlavní období jejího růstu. Pokud jsou ale zimy velmi mírné, můžete je najít celoročně, tedy i v průběhu zimy. Miluje listnaté opadavé stromy (dub, buk, habr, lípa, morušovník bílý, jabloň domácí, olše lepkavá, vrba, bez černý, jilm, rybíz červeny a další), její růst byl ale zaznamenán také na jehličnatém zeravu.

Využití houby

Penízovka se používá pro své kulinářské i léčebné účinky. Oblíbená je zejména v asijské kuchyni. Koupit ji můžeme ve speciálních obchodech s asijskými či japonskými potravinami, pod označením enoki nebo enokitake. Její tepelná úprava by měla být krátká – do pěti minut. Smažíme ji nebo restujeme. Nejčastěji ji podáváme jako doplněk různých druhů asijských nudlí, kuřecího masa a zeleniny.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pen%C3%ADzovka_sametonoh%C3%A1

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!