Jak účinně chránit stromy na zahradě v zimě – 10 minut práce vás uchrání před nejhoršími katastrofami

Obvykle si myslíme, že největším nepřítelem stromů na zahradě bývá počasí. To však nemusí být tak úplně pravda. Podívejte se na to, co dělat, aby zimu přežily pokud možno bez úhony.

Udržte zvěř od stromů dál

Na obranu proti vysoké zvěři se na stromy běžně používají repelenty. Za ideálních podmínek bývají tyto prostředky účinné 3 až 4 měsíce, ale mějte na paměti, že nepříznivé (zejména povětrnostní) podmínky mohou zkrátit délku ochrany. Leckdy je tedy nutná opakovaná aplikace, zvláště pokud na stromech uvidíte nějaké poškození okusem. Proti okusu pupenu pak pomůže síť, kterou rozhodíte přes korunu. Zvěř se tak nedostane k mladým pupenům a strom tak nepoškodí.

Pro jistotu také chraňte kmeny vašich stromů od země až do výšky nejlépe jednoho a půl metru. Pamatujte si, že obalit je pytlovinou nemusí stačit. Mnohem lepší službu vám udělá robustní drátěné pletivo s menšími otvory nebo speciální plastové obaly stromů, které bývají k dostání doslova za pár korun.

Foto: Pixabay

Pozor na solení

Pokud ošetřujete příjezdovou cestu solí, pak volte s tu s chloridem vápenatým nebo octanem hořečnato-vápenatým, jež nejsou pro rostliny tak škodlivé jako nejčastěji používaný chlorid sodný. Na jaře se také vyplatí propláchnout okolí vašich stromů vodou a také ji ošetřit organickou hmotou, například kompostem.

Dbejte na řádnou výživu

Aby se stromy z případných poškození snadno zotavily, vyživte je. Zejména městské a předměstské půdy nejsou tak výživné, jak bychom chtěli. Rozhodně nejsou tak plné organické hmoty jako třeba výživná lesní půda. Aplikace hnojiva s pomalým uvolňováním vám však v tomto ohledu skvěle pomůže. Dokáže totiž nahradit tyto živiny a celkově tak zlepšit odolnost vašich stromů, a to nejenom vůči hmyzu, ale také chorobám a ošklivému zimnímu počasí.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-chranit-vzrostle-stromy-na-stavebnim-pozemku.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)