Péče o vánoční stromeček v květináči

Vánoční strom

Stále více lidí se rozhodne namísto koupě nařezaných stromků koupit ty v květináči. Takové stromky pak můžete vysadit do zahrady. Díky tomu můžete mít dobrý pocit, že kvůli několika dnům slávy pro vás nemusel „zemřít“ jeden strom. Když si představíme, kolik takových stromků v domácnostech je, dospějeme k názoru, že je možná lepší si pořídit stromek umělý. Ten ale celé řadě lidí zkrátka „nevoní“, a to i přesto, že některé takové stromečky poměrně zdařile napodobují ty živé.

Péče o vánoční stromeček

Jakmile si vánoční stromečekvánoční stromeček přinesete domů, je dobré omýt mu jehličí. Klidně jej postavte do vany nebo sprchového koutu a omyjte jej studenou vodou. Půdu zakryjte potravinářskou fólií. Pro stromeček vyberte co nejchladnější část celé místnosti. Rozhodně by neměl stát v blízkosti radiátoru či krbu. Vánoční stromky by neměly být v místnosti déle, než tři týdny. Poté už je načase je přesunout do chladnější místnosti nebo rovnou ven (pokud nemrzne).

Vánoční stromek

Foto: Pixabay

Přenos stromku ven

Stromek zahrabejte do sněhu asi do poloviny květináče – důležité je skrýt kořeny. Pokud není sníh, zvolte jinou formu, kterou udržíte kořeny v teple – například jutové pytle, piliny a další materiály, které obalíte kolem květináče. Pokud na stromku začne opadávat jehličí, je to pravděpodobně nedostatkem vláhy – dobře jej zalijte. Hnojení je v této fázi zbytečné. Důležité je zajistit teplo a dostatek vláhy. Asi netřeba dodávat, že před samotným umístěním ven ze stromku odstraníme všechny ozdoby.

Nechat v květináči

Někteří lidé se rozhodnou ponechat stromek v květináči a nepřesazují jej rovnou do země. V takovém případě se zaměřte zejména na to, jak velký je květináč. Měl by obsáhnout spoustu kořenů, proto musí být dostatečně velký a těžký. Jednou za rok bude potřeba přesadit stromek do květináče o 4 až 6 cm většího. Při dlouhodobém udržování stromku v květináči bude třeba hnojení. Jakmile uvidíte nový růst svého stromku (obvykle v dubnu), můžete do zálivky přidat hnojivo. S hnojením pokračujte až do prvních srpnových dnů. I stromy, které pěstujete v květináči, by měly růst venku.

Výsadba stromů

Výsadbu z květináče proveďte na přelomu března a dubna. Jáma by měla být přibližně stejně velká, jako je nádoba, ve které strom máte nyní. Pro jistotu ji udělejte o 15 až 25 cm větší. Dno vystelte drenážní vrstvou a stromek zasypte výživnou zeminou. Po výsadbě můžete použít stimulátor růstu pro jehličnany. Postupujte podle pokynů na obalu. Pokud jde o kořenový krček, měl by zůstat na stejné úrovni, v jaké byl, když byla rostlina v květináči.

Nový vánoční stromek

Pokud svůj stromek budete pěstovat správně, můžete jej příští rok znovu použít jako vánoční strom. Vykopejte jej, přesaďte do nádoby a přeneste domů. Ozdobte a po svátcích zase vyneste. Pokud už ve vaší domácnosti nejsou malé děti, můžete se spokojit s ozdobením stromečku třeba i venku.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2018/02/13/el-v-gorshke-uhod-posle-novogo-goda/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!