Nevypadají, nebo nechutnají? Chyb při výrobě domácích klobás může být více

Domácí klobásy

Chystáte se na výrobu domácích klobás? Aby ne. Vždyť voňavé skvělé kousky stojí rozhodně za to. Mnohdy ale dochází k tomu, že se na výsledek mohou pouze těšit. Finální produkt už za moc nestojí. Pak je třeba hledat chyby, které se staly v průběhu procesu přípravy a uzení klobás. O jaké nejčastější omyly se může jednat? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Nahrubo nebo najemno namleté maso

První chyba, jež zpravidla patří mezi ty méně fatální. V prvním případě vznikne klobása plná velkých kusů, která spíše připomíná nakrájené maso. Ve druhém budete mít jakési silnější párky. Ty bezesporu nechcete.Ideální je volit přiměřenou šajbu, jež dá vzniknout té správné klobáse šajba, neboli řezná deska se volí o velikostech od 8 do 12 mm. Záleží na tom, jaké konkrétní typy klobás máte rádi a co je v receptu.

Nesprávný poměr soli, masa a ingrediencí

Pozor na přesolené nebo naopak málo nasolené klobásy. Solení je opět hodně individuální a mnohdy se uvádí poměr 22 g soli a 1 g cukru na 1 kg masa. Určitě nelze zapomínat na další přísady, kterým vévodí třeba takový kmín. Důležitý je také česnek, na který není možné zapomenout. Samozřejmě ten český.    

klobásyDomácí klobásy: Foto Radek Štěpán 

Nezapomínejte na tuk

Máte raději klobásy sušší, v nichž není tolik mastných ok. Ano, proč ne? Mnohdy ale absence tuku vede k výrobě něčeho, co je tak suché, že ani zapíjení pivem není ono. Určitě se vyplatí dodržet poměr boku a libovějšího masa.

Příliš dlouhé uležení masa

Namleté a smíchané maso s různými ingrediencemi se nechává několik dní uležet, aby se spojily chutě. Volte ale opravdu jen pár dní, nikoli týdnů. Maso se může zkazit.

Domácí klobásyDomácí klobásy: Foto Radek Štěpán 

Chyby při nadívání

Tady je třeba být také velmi obezřetný. Klobása musí být skutečně naditá, tudíž pevná. Jestliže vám z plničky jdou ven kusy, které se dají jednoduše zmáčknout až promáčknout, nastává problém. Také je třeba při plnění vyfukovat přebytečný vzduch, bude totiž také dělat neplechu. Protáhlé klobásy nejsou zrovna ideální. Při přeplňování vám bude střívko praskat.

Plnění klobásDomácí klobásy: Foto Radek Štěpán

Nesprávná teplota v udírně a doba samotného uzení

Záleží opět na konkrétním receptu. Obecně se uvádí teplota kolem 60 až 70 stupňů Celsia a doba okolo 6 až 8 hodin. Při uzení studeným kouřem jsou časy pochopitelně několikanásobně vyšší. Pokud bude teplota vyšší, z klobás začne kapat mastné, což je nesprávně. Stejně tak nízká teplota může vést k tomu, že v klobásách najdete kousky syrového masa.

Zdroje info: jidlo.cz, kulinari.cz, vlastní zkušenosti autora

Domácí klobásy: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.