Partenokarpie: Bezsemenné plody jsou dnes in

Meloun

Znáte to. Přijdete s dětmi do supermarketu a chcete jim koupit nějaké dobré ovoce. Třeba takové hrozny nebo meloun. Víte, jaká bude jejich první otázka? Pochopitelně bude směřovat k tomu, jestli mají hrozny nebo meloun pecky. V dobách minulých by tento dotaz nejspíše nevzešel, a to z toho důvodu, že plody bez semen u nás zkrátka v tak znatelném množství k dispozici nebyly. Navíc to nikomu až tolik nevadilo. Semínka hroznů i melounů se dají pozřít, projdou trávicím traktem a následně vyjdou ven. Dnes je ale poněkud odlišná doba. Co vlastně za absencí semínek v daných plodech stojí?

Partenokarpie čili bezsemennost

Za absencí semínek stojí partenokarpie. Jedná se v podstatě o označení bezsemennosti. Termín pochází z řeckých výrazů parthenos a karpos. Do češtiny se překládají jako panna a plod. V botanice se o partenokarpii hovoří jako o procesu vytvoření samotného plodu bez toho, aby došlo k oplození vaječné buňky. Následně se pochopitelně nevyvíjí zárodek. Semena buď v plodech neklíčí, nebo je tam fakticky nenajdeme. Jak se tedy takové rostliny rozmnožují? Vegetativně.

Hrozny révy vinné

Jak se partenokarpie dělí?

Partenokarpie se rozděluje podle svého charakteru. Tradičně se může jednat o partenokarpii vyvolanou nějakým vnějším podrážděním. Jednat se může třeba o aplikaci fytohormonů nebo podráždění plodolistu. Spontánním způsobem vzniká takzvaná vegetativní partenokarpie. Typická je pro spoustu ovoce, jako jsou hrušky, jablka, vinná réva a podobně. Samosprašný je třeba ananas. Jinak existuje i partenokarpie zdánlivá. V tomto případě semena odumírají po oplození.

Význam partenokarpie

Je vcelku jednoduchý. Spotřebitel preferuje plody bez semen, tak by je měl dostat. Jinak se ale určitě nejedná o nějak extra převratnou novinku. Vždyť už před nějakými 11 000 lety byly nalezeny fíky bez semen, které se takto v dobách minulých běžně pěstovaly.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.