Jedlé květy: Zajímavé zpestření jídelníčku

Růže

Cítíte se unavení a padá na vás podzimní únava? Pak se vydejte do přírody a třeba se vám podaří přijít na jiné myšlenky. Možná také najdete spousty kvítků, které budete moci použít do některých pokrmů. My se zaměříme na ty nejznámější. Jen bychom úvodem podotkli, že ne všechny se pochopitelně dají sbírat ještě nyní na podzim. S některými se ale určitě ještě setkáte.

Potřebujete obarvit máslo?

Pak se vyplatí najít vlčí mák. Právě on láká svojí sytě červenou barvou, která je vynikajícím přírodním barvivem jak másla, tak i nejrůznějších pomazánek.

Skvělý pampeliškový džem

Určitě znáte pampeliškový med. Co ale takový džem? Bez problémů vám k tomu poslouží květy pampelišek. Ty pak ve finále můžete klidně i prostřednictvím sítka odebrat a zbude vám jenom skvělý džem. Podobný si lze mimochodem vyrobit i z květů růží.

Pampeliška

Obalované květy

Už jste někdy jedli smažené květy? Pokud ne, pak se jich určitě nebojte! Výbornou volbou je třeba kvetoucí černý bez. V průběhu května či června si nasbíráte květy a obalíte je buď ve slaném, nebo ve sladkém těstíčku. Stejně tak lze obalovat i lístky jetele.

Bezinky

Výluhy z květů

Poměrně oblíbené jsou i nejrůznější výluhy z květů. Stačí je pouze dát na několik minut do vody třeba citronem a máte zajímavé pití bez zbytečného cukru. V karafě navíc kombinace květů bude vpadat náramně.

Kdy a kde květy sbírat?

Určitě ráno, právě v této době jsou totiž v nejlepší kondici. V každém případě můžete jít i odpoledne. Když vám holt nevyjde čas… Skladovat se pak květy budou v lednici, případně na nějakém hodně chladném místě. Velmi rychle totiž podléhají zkáze. Sbírat se vyplatí skutečně v přírodě, nikoli v parcích, kde se chodí venčit domácí mazlíčci. Stejně tak není optimální nakupovat květy někde v hobby marketech. Nevíte totiž, odkud vlastně vůbec pocházejí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.