Pár rad pro zalévání rajčat

Zalévání rajčat

Rajčata už by měla být několik týdnů na zahrádkách a v podstatě již za chvíli začneme sklízet první plody. Pěstování rajčat jsme se již věnovali v komplexním slova smyslu, nicméně vyplatí se zaměřit i na zálivku. Ta je u rajčat poněkud specifická, a to hned z několika důvodů. Pokud rajčata zaléváte jakýmkoli způsobem, určitě je to lepší, než kdybyste tak nečinili vůbec, nicméně vyplatí se vsadit na tu správnou metodu.

Zapomeňte na růžici

Optimální volbou pro zalévání rajčat je buď konev s vodou, anebo velký barel, z něhož budete zalévat mírným proudem vody. Zapomeňte na zalévání prostřednictvím konve s růžicí. Vodu byste totiž lili i na listy, což není optimální hned ze dvou důvodů. Tím prvním je případný vznik plísní, které se jako první uchytávají právě na samotných listech. Pokud zaléváte vodou v době, kdy svít sluníčko, mohlo by dojít k popálení listů, což také není zrovna optimální. Klasickou větší konví bez větších problémů dopřejete rostlinkám dostatek vláhy.

Odstátá voda jako samozřejmost

K zalévání rajčat využívejte odstátou vodu. Buď si ji nechte odstát v barelu, anebo ve velké plastové nádobě. Určitě se to vyplatí. Voda ztratí látky, které se do ní standardně dávají při její chemické úpravě. Pokud máte dešťovku, není co řešit. Ta se pro zalévání rajčat hodí úplně nejvíce. Její zachytávání není nijak složité a nějaký ten barel na zahradu i z pohledu celkového ladění exteriéru prostě patří.

Jaká je optimální frekvence zálivky?

U rajčat bohatě postačí, když jim dopřejete dostatek vody ve večerních hodinách. Bude se jim dařit nadmíru dobře. Mnohdy se rajčata zalévají i ráno, aby byla půda neustále vlhká. Nejedná se ale o pravidlo, které by muselo být nutně dodržováno. Rajče je rostlina, která vydrží určitou dobu bez vody, nicméně pouze pár dní.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.