Osvědčené tipy pro pěstování malin z bylináře moudrých babiček

Vsaďte na osvědčené tipy pro pěstování malin, které dodržovaly už naše babičky a připomeňte si tu radost z plných hrstí báječně sladkých plodů, jež se neodmyslitelně pojí s každým šťastně prožitým létem.

Prvním krokem při pěstování malin je jejich správné hnojení. Nejvhodnější doba pro první dávku hnojiva je na jaře, kdy se keře začínají probouzet ze zimního spánku (ale pokud jste to nestihli, nezoufejte – ještě to lze zachránit). Maliny potřebují mnoho dusíku, proto je vhodné použít hnojivo bohaté na tento prvek. Druhou dávku hnojiva podáváme na konci dubna nebo začátkem června a poslední dávku na podzim.

Vsaďte na bramborový škrob

Zkušení zahradníci doporučují používat domácí hnojiva, která jsou šetrnější k životnímu prostředí a přínosnější pro rostliny. Na hnojení malin se dobře osvědčilo hnojení bramborovým škrobem. Je to levná a přírodní alternativa k drahým komerčním hnojivům a na jeden maliníkový keř postačí jedna lžíce škrobu.

Maliny

Foto: Pixabay

Pěstování malin – hnojení droždím

Další možností je použití domácího hnojiva z droždí. Smíchejte 10 g droždí s 10 litry vody a 100 g cukru a nechte 2 hodiny odpočinout. Poté přípravek nařeďte vodou v poměru 1:5 a použijte ho ihned, protože se nedá skladovat. Toto hnojivo je také bohaté na dusík a pomáhá růstu a plodnosti keřů.

Postřik z cibulových slupek

Pokud máte doma přebytečné cibulové slupky, můžete je také využít jako další způsob domácího hnojení. Stačí na cca 500 g slupek přidat 10 litrů vody a nechat je odpočinout asi 2 týdny. Toto hnojivo následně aplikujte jako postřik – může pomoci chránit vaše maliny před chorobami a škůdci.

 

Zdroj: https://genialne-pl.translate.goog/zamiast-wyrzucac-na-kompost-zalej-woda-i-podlej-maliny-ma-niezbedne-do-wzrostu-skladniki/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=wapp, https://www.ireceptar.cz/zahrada/maliny-popel-kvasnice-30000624.html, https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/k-perfektni-urode-vonavych-a-chutnych-malin-pomohou-kvasnice-a-obycejny-popel-neuveritelny-prirodni-zivotabudic/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)