Ošetřujte borůvky již od března, aby v létě lépe plodily

Borůvky

Borůvkové keře patří mezi hlavní zeleň citlivou na půdu a ke svému růstu vyžadují kyselé prostředí s nižším pH. Jak se tedy starat o borůvkové keře, abyste měli jistotu, že vám přinesou nádobu tmavě modrých a sladkých bobulek?

Nejlepší ovoce pro vaše zdraví

Je těžké najít v rámci pěstování výhodnější a zdravější ovoce, než jsou borůvky. Brusnice borůvka je známá rostlina, kterou většina lidí zná z lesů, kde jsou nonstop porosty borůvek. Bobule jsou borůvky, které jsou zdrojem mnoha výhodných látek, včetně vitaminů (C, A, skupiny B), minerálních látek, jako je draslík, železo, hořčík nebo fosfor, a také látek zabraňujících rakovině, tříslovin a vlákniny.

Borůvky 2
Foto: Pixabay

Borůvky se sbírají v lese a mohou se také úspěšně pěstovat v zahradě. Známým sortimentem jsou tzv. kanadské borůvky, jejichž oficiální název je brusnice chocholičnatá. Plody z tohoto druhu jsou větší a mají vlastnosti srovnatelné s vlastnostmi běžných lesních borůvek.

Fermentace půdy při výsadbě

Keře borůvek vyžadují ke svému vývoji dostatečné množství živin a vláhy, přičemž se jim daří v kyselé půdě s ideálním pH mezi 3,8 a 4,8. V půdě s vysokým pH se jim daří opravdu dobře. Je proto rozumné na jaře otestovat kyselost půdy pomocí papírového testovacího proužku nebo pH metru. Při výsadbě keřů je možné půdu upravit rašelinou, a to tak, že se mezera pod kořenovým balem vyplní směsí rašeliny a kompostované kůry jehličnanů v rovnoměrném množství. V tomto okamžiku je třeba keř v celé jeho ploše zasypat mulčem z jehličnanů nebo pilinami.

Borůvky 3
Foto: Pixabay

Ošetřování borůvek během roku

Keře borůvek je třeba ošetřovat po celý rok, v ideálním případě v březnu, na začátku a na konci června a poté v říjnu. Jarní ošetření musí být založeno na dusíku pro plodnost, přiměřené je 10 g síranu amonného, kromě toho lze použít dusičnan amonný. V době sklizně není dusík nyní nutný, ale lepší je fosfor a draslík k oživení kořenového systému a posílení rostliny před zimou. Kromě toho je možné použít rostlinné hnoje zředěné vodou v poměru 1:10 (nebo 1:20) nebo kyselý kompost z kůry, pilin, šišek a jehličí.

Zdroje info: pestujeme.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.