Jak pěstovat svícník, aby se mu dařilo a půvabně zdobil vaši domácnost?

svícník

Půvabná převislá rostlina zvaná svícník nebo-li Ceropegia woodii, patří mezi sukulenty, které může pěstovat každý a v jakékoli domácnosti. Má krásné listy ve tvaru srdce, které potěší každou romantickou duši. Pochází z krajů jižní Afriky a díky své nenáročnosti na péči si získala srdce mnoha pěstitelů. Pokud bydlíte v panelovém bytě a máte suchý vzduch, nevadí, i tady vám poroste. Jak o něj správně pečovat? 

Při správné péči se dočkáte květů

Krásné, mramorované a masité lístky jsou různě uspořádané na převislých a tenkých stoncích. A právě to je důvod, proč ji mnozí pěstitelé pěstují. Na druhou stranu však málokdo ví, že nás svícník odmění také půvabnými, trubkovitými květy, které připomínají malé svíčky. A jak jistě správně tušíte, svůj název nosí především díky jeho květům. Co se týče místa, kde se mu bude dařit, pověste jej třeba do rohu nebo ho postavte na parapet či na kraj skříně, ze které bude krásně spouštět své šlahouny. Jelikož se jedná o sukulentní rostlinu, odpustí vám klidně i dvě zálivky.

svícník
Foto: Unsplash

Nevyžaduje ani časté přesazování. Pokud však usoudíte, že je nejvyšší čas rostlinu přesadit, to bývá tak jednou za dva či tři roky, pohlídejte drenážní vrstvu, aby se nestalo, že zemina bude zadržovat vodu a kořínky budou zahnívat. Také volte substrát pro sukulenty. Rostlina v květináči roste řídce, takže pokud ji budete chtít zahustit, jednoduše připíchněte do substrátu jeden visící šlahoun. Pod listy vyrůstají kořínky, které v květináči zakoření. 

Podmínky pro správný růst a množení

Jak už jsme zmínili, svícníku se bude dařit v rohu či tam, kde je dostatek světla bez přímého slunce. Vyhovující teplota je 15 až 25 °C, což odpovídá teplotám v bytech i domech. Co se týče četnosti zálivky, mezi každou z nich nechávejte substrát proschnout. A pokud si budete chtít svícník namnožit, stonkový řízek dejte do sklenice s vodou a nechte jej zakořenit. Jakmile pustí kořínky, zasaďte stonek do substrátu.

Zdroj: https://bydlime-stylove.cz/jak-pestovat-svicnik/, https://www.ceskestavby.cz/rostliny/svicnik-ceropegia-woodii.html

Náhledové foto: Unsplash

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)