Orsej jarní a její pěstování

Pěstování některých okrasných rostlin není až tak známé a jedná se spíše o jakýsi unikát. Rozhodně ale není problém si některou takovou květinu zasadit i na vlastní zahradě a mít s ní radost. Výbornou volbou je například orsej jarní. Tato malá žlutá květina vypadá moc hezky a vy si budete moci být jisti tím, že máte na zahradě skutečný originál, který mnoho ostatních pěstitelů a zahradníků mít stoprocentně nebude. Představme si tedy orsej jarní poněkud blíže.

Orsej jarní se představuje

V první řadě je třeba orsej jarní zařadit mezi byliny. Výška této květiny se pohybuje v rozmezí od 3 do 15 centimetrů a typická je zejména kořenovými hlízami majícími kyjovitý charakter. Z listů vyčuhují pacibulky a z jedné lodyhy dokáže vyrůst květní stopka. Listy mají poněkud kratší řapíky a jejich tvar je úplně jednoduchý. Korunní lístky jsou vejčité. Jejich délka činí od 12 do 16 mm.

Další aspekty pěstování orsejí

Orsej je samozřejmě primárně divoce kvetoucí a rostoucí bylina, nicméně lze si ji přinést i na vlastní zahrádku. K jejímu květu dochází velmi brzy zjara. Kvete již od března až do května. Plodem orseje jarní jsou nažky, které mají uspořádání do souplodí. Mnohdy ale bývají zakrnělé a rostlina se rozmnožuje vegetativním způsobem.

Výskyt orseje jarní

Orseje jarní disponuje přirozeným výskytem v oblasti celého evropského kontinentu. Nesetkáme se s ním pouze na Islandu, respektive v jeho severnějších oblastech. Jinak je potvrzen jeho hojný výskyt na Kavkazu a také v oblasti Malé Asie. Jeho kolonie dokonce najdeme i v Severní Americe, kam byl logicky dovlečen v minulosti z Evropy. Tady tvoří doslova invazivní kolonie, které jsou obrovské. I tak ale vypadá tato květina moc hezky a své místo si může najít i jako šlechtěný druh, který bude zdobit konkrétní zahrádku kdekoli na světě.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.