Stavba zapuštěného bazénu krok po kroku

Přestože někteří preferují levné nadzemní bazény, spousta lidí dokáže ocenit výhody zapuštěných bazénů. Ty jsou sice obvykle dražší na pořízení, přinášejí však jejich uživatelům nejvyšší komfort.

Zapuštěné bazény nenarušují linie pozemku, snadno se do nich vstupuje a v plastové variantě jsou navíc relativně cenově dostupné. Rozhodli jste se pro pořízení zapuštěného bazénu? Připravili jsme pro vás návod, jak postavit zapuštěný bazén.

Vyhloubení jámy a stavba základové desky

Nejprve si vyberte vhodné místo na zahradě. V ideálním případě se jedná o rovný nezastíněný pozemek, s dnešními moderními technologiemi si však můžete nechat postavit zapuštěný bazén i ve svahu. Nezapomeňte vyčlenit také prostor pro technické vybavení včetně filtrace.

  1. Zvolte tvar bazénu. Nejběžnější jsou obdélníkové tvary, zapuštěný bazén však může tvořit také ovál, kruh, nebo jakýkoliv jiný tvar. Podle toho je třeba zajistit vyhloubení jámy. Pokud chcete alespoň středně velký bazén, zapomeňte na ruční kopání. Můžete si jednoduše pronajmout spolehlivý stavební stroj i s obsluhou, který zvládne práci za pár hodin.
  2. Po vyhloubení jámy nastupuje betonáž základové desky. V případě, že chcete postavit zapuštěný bazén opravdu levně, zvládnete tuto část svépomoci. Jako nejnižší vrstva slouží kamenivo, do kterého nezapomeneme zavést drenáž. Položíme podkladový beton ve třech vrstvách, mezi které vkládáme kari síť. Na konec ukládáme nivelační stěrku.
  3. Určitě nechcete, aby vám voda v bazénu rychle chladla, což na studeném betonu hrozí. Proto je třeba položit také speciální tepelnou izolaci. Stavba zapuštěného bazénu je pěkně popsána na následujícím videu.

Vložení bazénu, technologie a úprava okolí

Nejlevnější zapuštěný bazén je vyroben z plastu. Laminátový zapuštěný bazén snadno instalujete do vyhloubené jámy v několika lidech, pokud jste zvolili těžší, například keramickou variantu, budete potřebovat na pomoc manipulační stroj.

Po uložení bazénu i technologie následuje jejich propojení. Před napuštěním bazénu je nutné provést rozpažení pomocí desek. Jakmile je bazén postupně napuštěn, můžete přistoupit k jeho zabudování, tedy obložení hlínou. Odstraňte rozpažení, upravte si okolí bazénu podle svých představ například vhodnou dlažbou a můžete se začít koupat. Zvažujete financování pořízení bazénu a zahradních úprav půjčkou? Určitě využijte srovnávač půjček, vyberete si tak tu nejlepší půjčku právě pro sebe. Například na webu do5minut.cz, srovnávače půjček s licencí ČNB, najdete spoustu užitečných informací.

Starejte se o vodu, aby vám co nejdéle vydržela

Gratulujeme, zapuštěný bazén máte hotový a napuštěný. Aby vám voda vydržela opravdu celou sezónu, je třeba se o ni dobře starat. Při volbě vhodné chemie se vždy orientujte podle koncentrace a kvality účinných látek v přípravku. Čím vyšší je koncentrace látky, tím déle chemie vydrží. Vyzkoušejte například vysoce účinné prostředky firmy CHEMOFORM, které tyto podmínky splňují.


Vodu je možné dezinfikovat buďto přípravky na bázi chlóru nebo také dražšími kyslíkovými prostředky, které jsou vhodné pro alergiky na chlór. Pokud se o vodu staráte, a přesto není zcela průzračná, podívejte se, kde hledat příčinu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.