Ořechy na stromech brzy dozrají: Nejvyšší čas na ořechovku

Vlašské ořechy

Pohled na dozrávající ovoce je velmi příjemný. To samé platí i o ořešáku. Krásné zelené ořechy lákají ke sběru ještě před tím, než dozrají. Proč? Přece k výrobě ořechovky. Tento známý a tradiční likér si lidé vyrábějí jako skvělou dobrotu, již si mohou vychutnat především v chladnějších zimních dnech. Co je tedy vlastně ořechovka, z čeho se vyrábí, jakou má tradici a kde ji lze sehnat? Na všechny tyto otázky vám dáme odpovědi, nepřestávejte číst.

Co je ořechovka?

Mnozí lidé si pod slovem ořechovka mohou představit fakticky cokoli, a to možná třeba i ořechovou sladkou tyčinku, č dokonce zmrzlinu. Ne, určitě dobře víte, že se jedná o alkoholický nápoj, který vzniká tak, že se macerují nezralé vlašské ořechy v lihu. Samozřejmostí je také přítomnost různých specifických aromatických bylin, koření a pochopitelně cukru.

Jaké druhy koření se používají?

Tento tradiční likér se vyznačuje různými recepty na výrobu. Především ty podomácku vyrobené mohou chutnat všelijak. Standardně má ořechovka obsah alkoholu oscilující mezi 30 až 40 %. Vyznačuje se klasickou hnědou barvou. Jaké koření se na výrobu tohoto alkoholického nápoje používá? Nejčastěji se jedná o:

  • skořici,
  • hřebíček,
  • jalovec,
  • vanilku,
  • muškátový květ či oříšek.

Co se týká samotného lihu, ten může být v různých variacích. Standardně se používá slivovice, rum či vodka.

Tradiční likér se vyplatí objednat si od specialistů

Nechce se vám hledat recept, umývat ořechy a zdlouhavě vyrábět něco s nejistým výsledkem? Není divu, rozhodně se vyplatí ořechovka vyrobená specialisty. V několika podobách ji samozřejmě najdete v eshopu PanAlfréd.cz. Můžete si být jistí, že zde seženete vysoce kvalitní sortiment, mezi který patří třeba Sudličkova ořechovka nebo ořechovka Ullersdorf.  Aktuálně navíc rozvážejí nejen ořechovku z českých pálenic po Praze zcela zdarma.

Sudličkova ořechovka

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.