Orchidej: vyzkoušejte přírodní hnojiva, která stimulují kvetení

Bílá orchidej

Na orchidej si můžete koupit komerční hnojiva, která jí dodají potřebné živiny. Spousta zahradníků ale zjistilo, že si vystačí i s hnojivy, které vyrobí doma. Tato hnojiva navíc mohou být způsobem, jak zpracovat zbytky, které bychom jinak vyhodili, popřípadě vložili do kompostu. Díky tomu jsou způsobem, jak můžete ušetřit peníze hned dvakrát. Co se hodí jako orchidejové hnojivo?

Orchidej a banán

Jedná se o nejčastější spojení. Banánové slupky nakrájejte na kousky a vložte do sklenice. Doplňte vodu tak, aby byly slupky zcela ponořené a uzavřete víčkem. Nechte 24 až 48 hodin na tmavém místě. každý den protřepejte. Poté sceďte a tekutinu použijte jako zálivku svých rostlin. Jedná se o ideální způsob, jakým můžete využít banánové slupky. Kromě toho můžete banánové hnojivo použít i pro jiné pokojové květiny. Poděkují vám i rostliny rajčat.

Orchidej
Foto: Unsplash

Česneková zálivka

Účinné je i hnojivo, které si můžete připravit ze stroužků česneku. Tato superpotravina může pomoci lidskému zdraví. Orchidej stimuluje ke kvetení. Česnekové hnojivo připravíte tak, že litr vody přivedete k varu. Poté odstavíte a vložíte tři stroužky česneku. Můžete je prolisovat, nakrájet, rozdrtit – snažíme se z nich dostat co nejvíce šťávy, která se vyluhuje do vody. Takto nechte odstát přes noc. druhý den slijte a vodu použijte jako zálivky. Kromě podpory kvetení můžete odpudit i nějaké škůdce, kteří česnekový pach nesnáší.

Bílá nebo fialová orchidej

Orchidej je natolik oblíbenou rostlinou, že ji najdete v mnohých domácnostech. Co o vás prozradí barva orchideje?

  • Bílá orchidej – elegance, krása a nevinnost.
  • Žlutá orchidej – přátelství, nový začátek (hodí se například do nového bytu).
  • Oranžová orchidej – odvaha a nadšení.

Podpora kvetení orchideje

Držte se následujících čtyřech kroků a můžete svou orchidej „donutit“ růst:

  1. Nepřesazovat – obvykle se doporučuje přesadit rostlinu ihned poté, co si ji z obchodu přinesete domů. Odolejte. Orchidej přesaďte až v okamžiku, kdy už nekvete.
  2. Odřízněte odkvetlé stonky – stonky, na kterých dříve byly květy, odřízněte. Zbytečně obírají rostlinu o síly. Rostlina potřebuje pořádně zregenerovat předtím, než znovu pokvete. Stříhejte diagonálně asi 2,5 cm pod nejnižším uzlem na stonku.
  3. Zajistěte vlhkost – pravidelná zálivka je základ (cca jednou za týden). Avšak orchidej potřebuje absorbovat i vlhkost ze vzduchu. Pravidelně můžete rostlinu nebo její okolí zamlžovat vodou v rozprašovači.
  4. Nižší teploty v noci – orchideje kvetou podle přirozeného ročního období. Když cítí, že se teploty večer ochlazují, připomíná jim to období, kdy se v přírodě pouští do kvetení. Docílit toho můžete ztlumením topení v noci nebo postavením orchideje na okenní parapet.

Zdroje info:

https://www.repotme.com/pages/orchid-blooms

https://kobieta.interia.pl/porady/news-storczyk-bajecznie-rozkwitnie-podlej-go-domowym-eliksirem-mo,nId,7326980

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!