Jak na uchování jahod bez mrazení a vaření. Vydržet mohou čerstvé i rok

Jahody

Jahodová sezona je na svém začátku, nicméně mnozí z nás už postupně hledají možnosti uchování jahod. Klasiku představuje marmeláda z jahod, případně zavařené jahody. Mnozí z nás ukládají jahody do mrazáku a využívají je třeba v zimě na koláč. Jinak je ale možné uchování jahod i v jiné podobě. My se podíváme na efektivní skladování jahod bez mrazení a bez vaření. Tato alternativa není nijak složitá na přípravu. Podívejme se na ni tedy mnohem podrobněji.

Roky prověřená klasika v uchování jahod

Potřebovat budete pouze dvě ingredience. Konkrétně se bude jednat o:

  • 5 kg jahod,
  • 5 kg cukru krystal.

Základem jsou pochopitelně kvalitní nijak neporušené jahody, které vám zaručí onu dokonalou chuť.Tyto jahody vložíte do velké mísy a zalejete je studenou vodou. Ponořené by měly zůstat zhruba 10 minut. Poté je opláchněte pod tekoucí vodou. Tu slejte a zbavte jahody stopek.

Jahody s cukremFoto: Pixabay

Vrstvení jahod s cukrem

Nyní už můžete očištěné jahody vrstvit s cukrem. Právě ten nejprve nasypete na dno mísy a potom budete vrstvit jahody a opět cukr. Poměr jahod a cukru by měl být jedna ku jedné. Když budete mít hotovo, necháte jahody 3 hodiny jen tak stát. V průběhu této doby se ale vyplatí celou směs dokonale promíchat. Počítejte s tím, že jahody pustí hodně šťávy, která se postupně smísí s cukrem. V tomto momentu už si můžeme přichystat sterilované a suché sklenice s víčky. Jahody se do nich navrství a zasypou ještě lžící cukru. Pak se sklenice uzavřou.

Vydrží až rok

Tím si můžete být jistí. Ideální je mít sklenice na tmavém a chladném místě. Optimální je určitě chladnička. Jahody neztratí ani chuť, ani vůni.   

Zdroje info: Autor, acsgarden.com, tojenapad.sk

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.