Levnou hořkou sůl se vyplatí mít vždy po ruce. Zachrání žloutnoucí sazenice a podpoří tvorbu plodů

Síran hořečnatý, hořká sůl, epsomská sůl, Síran hořečnatý pro sazenice, sazenice

Levnou hořkou sůl se vyplatí mít vždy po ruce. Zachrání žloutnoucí sazenice a podpoří tvorbu plodů. Když zářivě zelená barva mladých sazenic začne blednout do bledě žluté, je to jasný příznak problémů, které často ukazují na nedostatek některých živin, který může bránit optimálnímu růstu a vitalitě rostlin.

A právě tady může vstoupit na scénu hořká alias epsomská sůl. Tato jednoduchá, ale často přehlížená léčba dokáže proměnit nezdravě vyhlížející sazenice opět v prosperující a silné rostliny.

Pochopení úlohy hořčíku ve zdraví rostlin

Hořčík je základním prvkem chlorofylu, zeleného barviva zodpovědného za fotosyntézu. Bez dostatečného množství hořčíku nejsou rostliny schopny účinně přeměňovat sluneční světlo na energii, což vede ke sníženému růstu a vitalitě. Hořčík také hraje klíčovou roli i v několika dalších procesech v rostlinách, včetně aktivace enzymů a syntézy DNA a RNA.

Sůl

Foto: Pixabay

Příznaky nedostatku hořčíku u rostlin

  • Žloutnutí listů: Zejména mezi žilkami
  • Kadeřavost a křehkost listů
  • Zakrnělý růst a snížená vitalita

Kouzlo síranu hořečnatého

Síran hořečnatý je dvouúčelové hnojivo, které dodává rostlinám nejen nezbytný hořčík, ale také síru, další pro rostliny klíčovou živinu. Síra přispívá k tvorbě vitaminů, aminokyselin a enzymů, čímž zlepšuje celkový zdravotní stav rostlin. Znát ho můžete také pod názvy hořká sůl nebo epsomská sůl. Stojí pár korun a rozhodně se ho vyplatí mít na zahradě po ruce.

Hlavní výhody síranu hořečnatého

  • Zvyšuje produkci chlorofylu: Přímo bojuje proti žloutnutí listů a pomáhá udržovat svěží, zelené listy.
  • Zlepšuje vstřebávání živin: Pomáhá rostlinám účinněji vstřebávat dusík a fosfor, které jsou nezbytné pro zdravý růst.
  • Zvyšuje produkci květů a plodů: Rostliny s dostatečným množstvím hořčíku bohatěji a zdravěji kvetou.

Jak používat síran hořečnatý na sazenice

Rozpusťte 2 polévkové lžíce síranu hořečnatého na litr vody a aplikujte ho přímo do půdy kolem rostlin. Tato metoda pomáhá hořčíku proniknout hluboko do kořenové zóny, kde je ho nejvíce potřeba. A pokud chcete vsadit na ještě rychleji působící postřik na listy, pak rozmíchejte 1 polévkovou lžíci síranu hořečnatého v litru vody a nastříkejte tohle hnojivo přímo na listy. Tato metoda je obzvláště účinná při akutních obtížích mladých rostlin protože jednoduše absorbují hořčík přímo prostřednictvím listů. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud postřik provedete brzy ráno nebo pozdě večer.

Náš tip: Ošetření by se mělo opakovat každé dva týdny během vegetačního období, aby se udržela optimální hladina hořčíku. Za mě je nejlepší právě postřik – musíte ho však provést správně (tzn. Roztok by se měl dostat i na spodní stranu listů, jedině tak bude působit přesně tak, jak má).

 

Zdroj: https://www.distriparkb2b.cz/x12696/siran-horecnaty-horka-sul-hnojivo-25-kg, https://www.agroeshop.cz/horka-sul-pytle-25-kg/ks-pal/40ks-, https://www.sekvoj.cz/Horka-sul-3-kg-d793.htm?tab=description

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)