Orchidej Miltonia: návod na její pěstování

Miltonia

Tato orchidej náleží do rodu Orchidaceae a svůj původ mají ve Střední a Jižní Americe. Stejně jako jiné druhy se vyznačují velkými a exoticky vypadajícími květy, které kolem sebe šíří jemnou vůni. Orchidej Miltonia není náročná na pěstování a může poskytnout nádherný doplněk vašeho interiéru. Také tento typ orchideje roste v přirozeném prostředí na kůře stromů (jako epifyt, nikoli parazit). Na stromě je orchidej přichycena svými kořeny.

Orchidej Miltonia

Tato orchidej je vysoká 30 až 40 cm a roste sympodiálním typem – původní květy se objevují na vrcholu výhonu nebo v paždí tenkých listů. Ačkoli Miltonia roste ve svém přirozeném prostředí na stromech, v domácnostech se pěstuje v květináčích (jako jiné druhy orchidejí). Ideálním místem pro její pěstování je východní či západní parapet. Rostlinu můžeme v období května až října vynést také ven. Má ráda sluníčko a mírně zastíněná stanoviště. Z květů se radujeme nejčastěji na jaře a v létě, je ale možné kvetení kdykoli během roku.

Orchidej Miltonia

Foto: Pexels

Po odkvětu

Jakmile Miltonia odkvete, výhonek se suchými květy odřízněte. Stejně jako odrůda Phalaenopsis totiž kvete jen na novém výhonu. Čím déle budete svou orchidej pěstovat (bez častého přemisťování z místa na místo a změny pěstebních podmínek), tím bohatších květů se můžete dočkat. Čerstvě zakoupené rostliny jsou vůbec nejslabší. Orchidej Miltonia lze i množit, a to dělením nebo odběrem vrcholových řízků. Ideální čas pro řízkování je po přesazení. Přesazování a rozmnožování provádíme, není-li horké počasí.

Zálivka orchideje

Ideální vlhkost půdu je středně vlhká – více suchá, než vlhká. Zálivka by měla probíhat jednou za týden. Můžete ji provést podobným způsobem, jako u odrůdy Phalaenopsis. To znamená ponořit substrát asi na 20 minut do kbelíku s vodou pokojové teploty (někteří nechávají děravým květináčem s rostlinou protéct notné množství vody – voda z vodovodu je ale obvykle příliš tvrdá a studená). Poté necháme rostlinu dobře okapat, než ji vrátíme na parapet. Substrát by neměl nikdy úplně vyschnout, protože pak dochází ke zničení prospěšných organismů. Na konci podzimu a v zimě zálivku omezíme.

Hnojení orchideje

V období vegetace (zejména dochází-li ke tvoření květů) je vhodné používat hnojiva na orchideje. Můžete použít jakoukoli formu – kapalnou, tyčinky nebo třeba živiny na list. Dodržujte vždy pokyny na obalu každého hnojiva než obecná doporučení.

Zdroj: https://fajnyogrod.pl/porady/storczyk-miltonia-opis-uprawa-pielegnacja-rozmnazanie/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!