Jen jedna líska na zahradě nestačí – pojistka ve formě druhé vám maximalizuje úrodu

Při nákupu lískových stromků či keřů počítejte s tím, že většina odrůd potřebuje ke svému dobrému opylení přítomnost jiných příbuzných druhů. Vždy je potřeba koupit alespoň 2-4 sazenice, ovšem ne nutně stejného kultivaru. Vysazujeme je do spony 4×4 metry.

Na jaře pak nové výhony zkrátíme na délku 4-6 puků. Zároveň odstraňujeme všechny větve, mířící do středu koruny. Tu díky tomu udržíme dostatečně světlou. Od čtvrtého roku po výsadbě prosvětlování zmírníme. Necháme jen 4-5 hlavních větví, zbytek bez milosti odstraníme. Posléze se k tomu kroku uchylujeme jen každý 2-3 rok, abychom keř či strom zbytečně neoslabovali. Mladé výmladky odstraňujeme i v průběhu vegetační sezóny a ponecháme jen ty, které nám mohou posloužit jako náhrada za odstraněné staré dřevo.

Co byste ještě měli vědět

Každých 10-15 let pak lísky podrobíme radikálnímu zmlazovacímu řezu, a to seřezáním všech větví do výšky 0,6 a 0,8 metru nad zemí. V průběhu vegetace je třeba zbavovat lísku plevelů, prorůstajících okolo a hnojit ji. Každé 2-3 roky pak do půdy v okolí zapracujte asi 20 kilogramů maštalního hnoje. Dodá lísce vše potřebné.

Foto: Pixabay

Kdy začne líska rodit?

Obvykle během čtvrtého až pátého roku po výsadbě. První dva roky však bývá oříšků málo – jde o přirozený stav, takže se zbytečně nelekejte. Oříšky sbíráme ve chvíli, kdy jsou už dokonalé hnědé a lehce se vybírají ze svého zeleného obalu. Necháme je několik dní proschnout na slunci, a pak uskladníme na suchém a tmavém místě. Dva lískové keře vám poskytnou dostatečně velkou úrodu na celý rok.

Lískový keř nebo strom?

Přirozeným tvarem lísky je keřovitá forma, ovšem v nabídce jsou i stromy. Keře bohužel trpí sníženu rodivostí na větvích ve svém středu, kterou nedokáže zcela odstranit ani pečlivý řez. Stromky jsou v tomto ohledu přívětivější, ovšem stárnou rychleji a méně plodí. Je s tím proto třeba počítat.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/liska-a-jeji-lahodne-orisky-jak-ji-sazet-pestovat-a-sklizet-20190912.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)